Menu

W Polsce rośnie liczba emerytów wracających do pracy

W Polsce rośnie liczba emerytów wracających do pracy
Emeryci w Polsce cenią sobie możliwość zarobienia dodatkowego grosza. (Fot. Getty Images)
Według danych ZUS rośnie liczba emerytów, którzy ponownie wchodzą w aktywność zawodową. Pod koniec ubiegłego roku w Polsce dorabiało 872,6 tysiąca osób z przyznanym prawem do emerytury. Rok wcześniej pracowało 854 tys. osób z przyznaną emeryturą, a w 2015 - 575 tys.

Jak poinformował Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, w kraju rośnie liczba emerytów, którzy decydują się wrócić do aktywności zawodowej. Wśród dorabiających do świadczeń wypłacanych przez ZUS przeważają kobiety.

Na przełomie 2024 i 2025 r. wśród dorabiających emerytów przeważały panie, których było 507 tys., i stanowiły 58,1 proc. ogółu dorabiających seniorów. Średni wiek dla kobiet wynosił wówczas 66,3 roku, dla mężczyzn było to 69,2 roku, a dla obu płci – 67,5 roku.

"Województwo opolskie to region, w którym mieszka najmniej pracujących emerytów, bo 2,3 procent w skali całego kraju. To naturalne, bo jesteśmy województwem z najniższą liczbą mieszkańców. Najwięcej aktywnych zawodowo seniorów jest w województwach mazowieckim i śląskim.

Wśród osoób, które dorabiają do emerytury, najwięcej jest kobiet. (Fot. Getty Images)

W Polsce na tysiąc osób z emeryturą przyznaną z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, średnio 137 osób kontynuuje pracę zarobkową" – wyliczył rzecznik opolskiego ZUS.

Według danych ZUS, najczęściej do aktywności zawodowej wracają mieszkańcy województwa mazowieckiego, gdzie na tysiąc świadczeniobiorców aż 166 osób ponownie staje się pracownikami. Najrzadziej na rynek pracy trafiają emeryci w województwie podkarpackim, w którym na tysiąc osób z przyznaną emeryturą, pracę podejmuje zaledwie 91 osób.

Wśród pracujących emerytów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu największą grupą są osoby pracujące na umowę o pracę, stanowią one 38,4 proc. ogółu pracujących emerytów. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność stanowią 29,6 proc., a osoby pracujące na umowę zlecenie 26 proc.

Wysokość emerytury różni się w zależności od płci: mężczyźni otrzymują przeciętnie 4 674,51 zł, podczas gdy kobiety tylko 3 208,70 zł. (Fot. Getty Images)

W przypadku pracujących emerytów podlegających także ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, zdecydowanie przeważają osoby pracujące na umowę o pracę – stanowią one 59,2 proc, a osoby pracujące na umowę zlecenie – 35,1 proc.

W skali kraju najwięcej emerytów pracuje w branży opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – u tych płatników pracuje 16,2 proc. emerytów. We wszystkich 16 województwach udział emerytów pracujących w tej sekcji był największy i oscylował w granicach 14,4 proc. do 20,5 proc.

W przypadku kobiet, najwięcej emerytek pracuje u płatników z sekcji opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 23,9 proc. Udział pracujących w tej sekcji kobiet był największy w każdym z województw.

Największy odsetek mężczyzn pracował u pracodawców z sektora przetwórstwo przemysłowe - 14,8 proc. Sekcja ta dominowała w większości województw, poza województwami lubelskim i mazowieckim.

Czytaj więcej:

W Polsce rośnie armia biedaemerytów na państwowym garnuszku

ZUS: Renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli więcej dorobić do świadczeń

    Kurs NBP z dnia 23.04.2025
    GBP 5.0059 złEUR 4.2893 złUSD 3.7583 złCHF 4.5750 zł

    Sport