Przepisy bezpieczeństwa na lotniskach w UK: Zmieniają się wymagania dotyczące 100 ml płynów

Na całym świecie średnio pół miliona osób przechodzi przez kontrolę bezpieczeństwa na lotniskach co godzinę. Podróżni nie są zachwyceni tzw. limitem LAG (płynów, aerozoli i żeli) w bagażu podręcznym, a także z obowiązkiem wyjmowania urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy i tablety.
Przepisy dotyczące płynów zostały wprowadzone pospiesznie na całym świecie w 2006 r. jako "środek tymczasowy" w celu ochrony przed materiałami wybuchowymi. Pomimo wielokrotnych obietnic o odejściu od nich, pozostają wciąż w mocy.
W 2019 r. Boris Johnson obiecał, że przepisy zostaną złagodzone na głównych lotniskach w Wielkiej Brytanii do 2022 r., co umożliwi wnoszenie większych ilości płynów i wyeliminuje potrzebę ich oddzielnego skanowania. Rząd Rishi Sunaka przedłużył ten termin do 1 czerwca 2024 r.
Podczas gdy niektóre lotniska w Wielkiej Brytanii dostosowały się do tego, w innych lokalizacjach prace nie przebiegały wystarczająco szybko, aby dotrzymać terminu. Ostatecznie Ministerstwo Transportu nakazało lotniskom dostarczenie nowego sprzętu w celu przywrócenia starego limitu 100 ml dla LAG.
Jest jednak pewien postęp: pasażerowie mogą zostawić laptopy, tablety i płyny w bagażu podręcznym dzięki zamontowaniu nowych skanerów na stanowiskach odprawy.
Jak dowiedział się dziennik "The Independent", większość głównych lotnisk jest w pełni wyposażona w drogi nowy zestaw.
Lista przedmiotów, których nie można zabierać przez punkty kontroli bezpieczeństwa na lotniskach w bagażu podręcznym, wzrosła na przestrzeni dziesięcioleci. Zakazy wprowadzano głównie w reakcji na ataki terrorystyczne – zarówno te udane, jak i nieudane. Wszystkie rodzaje broni - czy to broń palna, noże czy materiały wybuchowe - są więc zakazane w bagażu podręcznym.
Istnieją jednak również surowe zasady dotyczące większych ilości płynów, aerozoli, żeli, past, balsamów i kosmetyków, obejmujące nawet jogurt, serek wiejski czy słodycze takie jak Creme Eggs.

Obecne przepisy w UK stanowią, że na większości lotnisk, jeśli zabieramy płyny w bagażu podręcznym:
- pojemniki nie mogą mieć większej pojemności niż 100 ml,
- pojemniki muszą znajdować się w pojedynczej, przezroczystej, zamykanej plastikowej torbie, która mieści nie więcej niż litr i ma wymiary około 20 cm x 20 cm,
- zawartość musi wygodnie zmieścić się w torbie, aby można ją było zamknąć,
- torba nie może być zawiązywana na górze,
- możemy mieć tylko 1 plastikową torbę na osobę,
- musimy okazać torbę w punkcie kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.
Zamrożone płyny są zabronione, a ponadto trzeba pamiętać, że "pracownicy ochrony lotniska nie przepuszczą niczego, co uważają za niebezpieczne — nawet jeśli normalnie jest to dozwolone w bagażu podręcznym".
Obecnie nowoczesne skanery wykorzystują tomografię komputerową (CT) – tę samą technologię co skanery medyczne – do analizy struktury molekularnej zawartości bagażu pasażera. Maszyny mogą wykrywać potencjalne zagrożenia i przedstawiać funkcjonariuszom ochrony trójwymiarowy obraz zawartości.
Mogą również analizować, czy laptopy i inny sprzęt elektroniczny stanowią zagrożenie.

Na lotniskach, na których zainstalowano tę technologię, nie trzeba już wyjmować płynów i laptopów. Należą do nich:
- Aberdeen
- Belfast International
- Birmingham
- Bristol
- Edynburg
- Gatwick
- Leeds Bradford
- London City
- Luton
- Newcastle
- Southend
- Teesside
Na innych kluczowych lotniskach instalacja sprzętu nowej generacji jest w toku – ale niektóre stare technologie pozostały. Należą do nich:
- East Midlands
- Glasgow
- Heathrow
- Manchester
- Southampton
- Stansted
Unia Europejska (oraz strefa Schengen) również powróciła do "starych" zasad na wszystkich lotniskach od 1 września 2024 r. w związku z obawami dotyczącymi zainstalowanego już nowego sprzętu.
Jak zauważa jednak "The Independent", pasażerowie nie powinni oczekiwać, że przepisy bezpieczeństwa będą takie same na całym świecie – ani nawet w całej Wielkiej Brytanii. Na niektórych małych szkockich lotniskach, w tym Barra, Campbeltown i Tiree, nie przeprowadzano żadnych kontroli bezpieczeństwa od 2017 r.
Czytaj więcej:
Linie lotnicze będą zmuszone "zatrzymywać ludzi w samolotach" ze względu na przepisy graniczne UE
UK: Najlepsze i najgorsze linie lotnicze oraz lotniska pod względem opóźnień i odwołań lotów
Brytyjski rząd zatwierdził rozbudowę lotniska Londyn-Luton
Lotnisko London Gatwick łagodzi zasady kontroli bezpieczeństwa przed świętami wielkanocnymi