Brytyjski rząd zatwierdził rozbudowę lotniska Londyn-Luton

BBC podała, że lotnisko w Luton do 2043 r. ma podwoić liczbę obsługiwanych pasażerów do 32 mln rocznie. Szacuje się, że dzięki jego rozbudowie powstanie ok. 11 tys. nowych miejsc pracy, a aktywność gospodarcza osiągnie 1,5 mld funtów.
Rzecznik brytyjskiego premiera Keira Starmera pinformował, że szef rządu jest "zadowolony" z tej decyzji.
"Poprawa krajowej infrastruktury ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia wzrostu gospodarczego i zapewnienia miejsc pracy w całym kraju, a ta decyzja pomoże nam osiągnąć wzrost gospodarczy w ramach naszego planu zmian" – czytamy w oświadczeniu.
Decyzja o rozbudowie lotniska była odraczana trzykrotnie, ze względu na rozpatrywanie wniosków dotyczących wpływu budowy nowego terminalu na środowisko. "Biorąc pod uwagę pogarszające się zmiany klimatu, ostatnią rzeczą, której potrzebujemy, jest 70 tys. dodatkowych samolotów rocznie" – tłumaczyli obrońcy środowiska cytowani przez stację.
To nie jedyne plany dotyczące rozbudowy transportu lotniczego w stolicy Wielkiej Brytanii. Obecnie trwają rozmowy na szczeblu rządowym, dotyczące budowy drugiego pasa startowego na lotnisku Londyn-Gatwick, a ministra finansów Rachel Reeves poparła powstanie trzeciego pasa startowego na lotnisku Londyn Heathrow, największym porcie lotniczym w Europie.
Lotnisko Luton oddalone jest ok. 50 km od głównego dworca kolejowego w centrum Londynu King’s Cross Station. Port ten obsługuje regularne, codzienne loty z i do Polski, w tym z Warszawy, Krakowa, Lublina, Poznania, Gdańska, Katowic, Wrocławia i Rzeszowa. Lot trwa około dwóch godzin.
Czytaj więcej:
Heathrow rozbuduje dwa terminale jeszcze przed rozpoczęciem prac nad trzecim pasem startowym
UK: Rząd poparł budowę drugiego pasa startowego na lotnisku Gatwick
Tak dokładnie tak Anglia się rozwija z każdym dniem jest więcej i więcej wzbogacenia kulturowego jest coraz więcej i więcej tego szczęścia. Jestem w Raju Jestem w Raju. Na mojej ulicy jest coraz więcej i więcej inżynierów oni zbudują to lotnisko aby więcej tego bogactwa tu przyleciało. Raj jestem w Raju dla inżynierów tak tak. Jestem taki szczęśliwy że mogę pracować na ich benefity tak tak. Dziękuję za ten raj za dwa tygodnie wylatuje hura hura.
Ciekawe gdzie tak angole będą latać? Po brexit’cie i rządach Trumpa kierunek jest jeden czyli ktaje muzułmańskie i vice versa bo w każdym większym mieście burmistrzem jest islamista