Emisja dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii spadła o 4%

Tymczasowe statystyki opublikowane wczoraj pokazują, że emisje terytorialne gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii wyniosły 371 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla (MtCO2e) w 2024 r., w porównaniu z 385 MtCO2e w 2023 r.
Emisje były o 54% niższe niż w 1990 r. - podał DESNZ.
Dyrektor ds. polityki Greenpeace UK, Doug Parr, komentuje te dane z umiarkowanym optymizmem zauważając, że podczas gdy emisje spadały, Wielka Brytania nadal była zależna od "drogiego i zanieczyszczającego gazu" jako źródła energii.
"To podnosi koszty rachunków za energię dla gospodarstw domowych, kontroluje cenę energii elektrycznej i sprawia, że jesteśmy uzależnieni od krajów eksportujących gaz" - ocenił Parr.
"Rząd musi położyć kres wielkiemu oszustwu gazowemu i szybko uczynić odnawialne źródła energii kręgosłupem naszego systemu energetycznego, aby obniżyć nasze rachunki na dobre" - podsumował.
DESNZ stwierdził, że "zmniejszone zużycie gazu i węgla w sektorach dostaw energii elektrycznej i przemysłu" spowodowało spadek emisji, przy czym emisje dostaw energii elektrycznej spadły o 15%, a emisje przemysłowe o 9%.
Zamknięcie ostatniej elektrowni węglowej w Wielkiej Brytanii we wrześniu i ekspansja energii odnawialnej odegrały znaczącą rolę, podobnie jak wyższy import energii elektrycznej i likwidacja wielkich pieców w przemyśle stalowym - wskazali urzędnicy.
Największym źródłem emisji nadal był sektor transportu, który odpowiadał za 30% całości, ale ograniczenie wykorzystania samochodów z silnikiem Diesla na drogach Wielkiej Brytanii doprowadziło do spadku o 2%.

(Fot. Getty Images)
Emisje z sektora budynków i użytkowania produktów – drugiego co do wielkości, odpowiadającego za 21% całości – wzrosły o 2% "z powodu wyższego zużycia gazu, prawdopodobnie spowodowanego złagodzeniem presji energetycznej i innych kosztów".
Okazało się, że także zmiana klimatu mogła również przyczynić się do spadku emisji.
Przy obliczeniach wzięto pod uwagę siedem gazów, które przyczyniają się do "efektu cieplarnianego" w atmosferze ziemskiej – dwutlenek węgla (CO2), metan, podtlenek azotu, wodorofluorowęglowodory, perfluorowęglowodory, sześciofluorek siarki i trójfluorek azotu. CO2 stanowiło około 78% całkowitej ilości w 2024 r.
Czytaj więcej:
Rekordowy spadek emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej
"Wieczne chemikalia" wykryte w ponad połowie próbek żywności i napojów w UK
Badanie: Narażenie na zanieczyszczone powietrze powiązane ze zdrowiem psychicznym