Menu

Brexit "odchodzi w przeszłość". UK stało się najważniejszym partnerem handlowym głównego portu w UE

Brexit "odchodzi w przeszłość". UK stało się najważniejszym partnerem handlowym głównego portu w UE
W ubiegłym roku UK wyprzedziło USA jako największy partner handlowy Portu Morza Północnego. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania stała się najważniejszym partnerem handlowym dla jednego z głównych europejskich portów po Brexicie - pisze 'The Telegraph'. Według najnowszych danych, handel z europejskim Portem Morza Północnego wzrósł w ubiegłym roku o 26%, co sprawiło, że UK wyprzedziło USA jako największy partner handlowy portu.
Reklama
Reklama

Dla porównania, ogólny obrót towarów przewożonych drogą morską w porcie wzrósł o 0,7 proc. rok do roku, podczas gdy handel śródlądowymi drogami wodnymi wzrósł o 4,4 proc.

Natomiast handel między Stanami Zjednoczonymi a Portem Morza Północnego zanotował spadek drugi rok z rzędu, obniżając się o 6 proc. do 5,1 mln ton.

Firmy współpracujące z Portem Morza Północnego stwierdziły w komunikacie prasowym, że liczby te pokazują, iż "wpływ Brexitu wydaje się należeć do przeszłości".

Szeroki na 60 km węzeł handlowy obejmuje belgijski port śródlądowy w Gandawie, a także holenderskie porty Terneuzen i Flushing, z około 550 firmami działającymi na tym obszarze.

Europejska prasa uznała skokowy wzrost brytyjskiego handlu z portem za znak, że można zapomnieć o negatywnych skutkach regulacji wprowadzonych po Brexicie.

W ubiegłym roku UK dokonało przeładunku 6 mln ton towarów w porcie, co oznacza wzrost o 1,2 mln ton od 2023 r. i odwrócenie spadku obserwowanego w latach bezpośrednio po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo.

Flamandzki portal informacyjny VRT opisał odrodzenie jako "niezwykłe", podczas gdy Brussels Times stwierdził, że "wpływ Brexitu na działalność portu wydaje się zanikać".

W ubiegłym roku w Porcie Morza Północnego przeładowano łącznie 66,3 mln ton ładunków morskich. Po Stanach Zjednoczonych, trzecim i czwartym co do wielkości partnerem handlowym portu były Szwecja i Kanada.

Eksport towarów z UK do UE gwałtownie spadł w styczniu 2021 r. po zakończeniu okresu przejściowego Brexitu. Chociaż od tego czasu handel ożywił się, wolumen towarów eksportowanych do UE w 2023 r. był nadal niższy o 11% w porównaniu z poziomami z 2019 r.

Dane sugerują, że spadek ten niekoniecznie był wyłącznie wynikiem Brexitu, a eksport z UK do krajów spoza UE również spadł o 11% od 2019 r. w następstwie pandemii.

UE była miejscem docelowym dla 42 proc. brytyjskiego eksportu w 2023 r., obejmującego 49 proc. eksportu towarów i 36 proc. eksportu usług.

Czytaj więcej:

Kontrole graniczne po Brexicie zagrażają bezpieczeństwu żywności w UK

Prezes Banku Anglii: Brexit osłabił brytyjską gospodarkę

Irlandia Północna będzie przestrzegać porozumienia brexitowego przez kolejne cztery lata

Brytyjczycy i obywatele UE są zgodni: Reset relacji UK-UE to konieczność

Brexit spowodował straty handlowe dla UK rzędu 27 mld GBP w ciągu pierwszych dwóch lat

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.01.2025
    GBP 5.0567 złEUR 4.2691 złUSD 4.1462 złCHF 4.5503 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama