Menu

UK: Coraz więcej osób po 20. roku życia nadal mieszka z rodzicami

UK: Coraz więcej osób po 20. roku życia nadal mieszka z rodzicami
To przede wszystkim młodzi mężczyźni w wieku 25-34 lat zamieszkują z rodzicami - wynika z badań. (Fot. Getty Images)
Odsetek osób w przedziale wiekowym od 25 do 34 lat nadal mieszkających z rodzicami wzrósł o ponad jedną trzecią w ciągu prawie dwóch dekad - informuje ośrodek analityczny Institute for Fiscal Studies (IFS). Badacze odkryli, że wśród 20-latków trend ten jest napędzany przez mężczyzn, a wysokie koszty wynajmu i rosnące ceny domów były najważniejszymi powodami tej zmiany.
Reklama
Reklama

W 2006 r. około 13% osób w Wielkiej Brytanii w wieku od 25 do 34 lat mieszkało z rodzicami. Do ubiegłego roku odsetek ten wzrósł do 18%. Oznacza to, że około 450 tys. młodych dorosłych nadal mieszka w domu rodzinnym — przy czym wzrost ten dotyczy głównie osób po 25. roku życia.

W grupie wiekowej od 25 do 34 lat mężczyźni (23%) częściej niż kobiety (15%) zamieszkiwali w domu rodziców. IFS stwierdził, że ta grupa wiekowa zmieniła się w ciągu ostatnich dekad, więc prawdopodobieństwo zawarcia związku małżeńskiego i posiadania dzieci stało się przez to mniejsze.

Podkreślono również większe zróżnicowanie etnicznie - okazało się na przykład, że młodzi ludzie urodzeni w Wielkiej Brytanii, ale z rodzin pochodzących z Bangladeszu i Indii, częściej mieszkali z rodzicami.

Szczyt liczby dorosłych dzieci mieszkających w domu rodzinnym przypadł na czas pandemii - była to wówczas ponad jedna piąta osób w wieku od 25 do 34 lat.

Obecnie - zdaniem IFS - to przede wszystkim finanse utrudniają młodym pójście "na swoje", a rosnący czynsz i ceny domów napędzają ten trend.

Jak wskazuje ośrodek analityczny, niektórzy młodzi ludzie mogą zaoszczędzić, mieszkając w domu. Nie dotyczy to jednak wszystkich z powodu potencjalnie wyższych kosztów dojazdów do pracy, a ponadto niektórzy przeprowadzili się do rodziców właśnie z powodu trudności finansowych.

"Dla niektórych mieszkanie z rodzicami daje możliwość szybszego gromadzenia oszczędności niż w przypadku wynajmu – co jest szczególnie istotne w miejscach takich jak Londyn" – wyjaśniła Bee Boileau, ekonomistka badawcza w IFS.

"Jednak inni prawdopodobnie mieszkają w domu rodzinnym z powodu jakichś trudnych doświadczeń życiowych – jak np. koniec związku lub zwolnienie z pracy – lub po prostu dlatego, że nie stać ich na samodzielne życie" - podsumowała autorka raportu.

Czytaj więcej:

W 2023 r. ponad połowa Polaków w wieku 25-34 lat mieszkała z rodzicami

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.01.2025
    GBP 5.0952 złEUR 4.2657 złUSD 4.1415 złCHF 4.5341 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama