Punkty paszportowe na lotniskach gotowe do świątecznych podróży Polaków
W tym roku punkty szybkich paszportów tymczasowych na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Katowicach pomogły już ponad 17,5 tys. podróżnym. Aktualnie MSWiA finalizuje prace nad otwarciem kolejnego, piątego punktu na lotnisku w Poznaniu-Ławicy.
Paszport tymczasowy można aktualnie wyrobić w czterech punktach na terenie kraju:
- Lotnisko Chopina w Warszawie;
- Lotnisko Kraków-Balice;
- Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku;
- Lotnisko Katowice-Pyrzowice.
Pierwszy w Polsce punkt szybkiego wydawania paszportów tymczasowych powstał na lotnisku Chopina w Warszawie. Usługa natychmiast spotkała się ogromnym zainteresowaniem podróżujących.
Łącznie, punkty paszportowe MSWiA na lotniskach wydały w 2024 r. dokładnie 17 544 szybkie paszporty tymczasowe (dane od 1 stycznia do 15 grudnia br.).
Rekordowe dni przypadają w okresie świąt, ferii i wakacji. W 2024 r. to właśnie piątek 12 stycznia br. był dniem, w którym wydano rekordowe 121 paszportów tymczasowych w punkcie na warszawskim lotnisku. Był to dzień przed rozpoczęciem ferii zimowych. Pozostałe punkty odnotowały najwyższe zainteresowanie w lipcu i sierpniu, czyli w trakcie letnich wakacji.
W lipcu br. zostały otwarte trzy nowe punkty szybkich paszportów tymczasowych w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. Od momentu ich otwarcia w lipcu br. do 15 grudnia br., punkty te wydały:
- Lotnisko Kraków-Balice - 1 416 paszportów tymczasowych;
- Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku - 1 749 paszportów tymczasowych;
- Lotnisko Katowice-Pyrzowice - 1 975 paszportów tymczasowych.
Najwięcej podróżnych, którzy skorzystali z usługi szybkiego paszportu tymczasowego, kierowało się do Egiptu, Wielkiej Brytanii oraz Tajlandii.
Konieczność skorzystania z pomocy punktów paszportowych na lotniskach wynika najczęściej z zapomnienia, zgubienia lub utraty ważności dokumentu. Zdarzają się jednak bardzo indywidualne historie, jak chociażby pilna konieczność wymiany paszportu, który dziecko pokolorowało w trakcie oczekiwania w lotniskowej kawiarni.
Aktualnie MSWiA finalizuje prace nad otwarciem kolejnego, piątego punktu na lotnisku w Poznaniu-Ławicy.
Jak wyrobić szybki paszport tymczasowy na lotnisku?
Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.
Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu.
Paszport tymczasowy jest wyrabiany w sytuacji, gdy podróżny zgubi/zapomni paszportu lub dowodu osobistego, albo zostanie okradziony. W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna jest zgoda obojga rodziców.
Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą w punkcie.
Czytaj więcej:
Już w lipcu punkty paszportowe będą działać na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach
Port lotniczy w Gdańsku umożliwia wyrobienie tymczasowego paszportu