Menu

Wielka Brytania jest światowym liderem w zwalczaniu aktywizmu klimatycznego

Wielka Brytania jest światowym liderem w zwalczaniu aktywizmu klimatycznego
Brytyjska policja dość często musi interweniować w związku z protestami aktywistów klimatycznych. (Fot. Getty Images)
Badania wykazały, że brytyjska policja aresztuje protestujących na rzecz ochrony środowiska prawie trzykrotnie częściej, niż wynosi średnia światowa, co czyni ten kraj światowym liderem w zwalczaniu aktywizmu klimatycznego - podał 'The Guardian'.

Tylko Australia aresztowała protestujących aktywistów klimatycznych i ekologicznych częściej niż brytyjska policja. Co piąty australijski protest ekologiczny prowadził do aresztowań, w porównaniu z około 17% w UK. Średnia światowa wynosi 6,7%.

Badanie przeprowadzono w obliczu głosów oburzenia w związku z atakami na protestujących przeciwko zmianom klimatycznym i środowiskowym, przy jednoczesnym wzroście tłumienia protestów na całym świecie w związku z kryzysem klimatycznym, bioróżnorodności i zanieczyszczenia środowiska.

Raport wykazał wzrost liczby i odsetka protestów związanych z niszczeniem klimatu i środowiska w ciągu ostatniej dekady, ale jednocześnie podkreślił, że zamiast zajmować się kwestiami, które je wywołują, państwa koncentrują się na karaniu sprzeciwu.

Najnowsze analizy przedstawiają obraz szeroko zakrojonych represji wobec protestów klimatycznych i środowiskowych na globalnej północy i południu, z wyraźnymi charakterystycznymi elementami w każdym regionie, które przyczyniają się do ogólnego trendu.

"Rośnie kryminalizacja i represjonowanie protestów klimatycznych i środowiskowych" - skomentował Oscar Berglund, ekonomista polityczny z Uniwersytetu w Bristolu, który kierował badaniem.

Berglund i jego współpracownicy przeanalizowali statystyki zebrane przez bazę danych Armed Conflict Location and Event Data w latach 2012-2023, koncentrując się w szczególności na krajach, w których w tym okresie zarejestrowano ponad 1000 akcji protestacyjnych. Następnie zawęzili swoją uwagę do 14 krajów reprezentujących wszystkie sześć zaludnionych kontynentów w celu przeprowadzenia analizy jakościowej.

Zgodnie z konwencją akademicką, dokonali terminologicznego rozróżnienia między protestami środowiskowymi a protestami klimatycznymi.

Naukowcy odkryli, że oba rodzaje protestów wzrosły, ale dane wykazały szczególnie gwałtowny wzrost liczby protestów klimatycznych pod koniec 2010 roku, co zbiegło się z rozwojem kierowanego przez młodzież ruchu Fridays for Future i grup takich jak Extinction Rebellion w UK i Sunrise Movement w USA.

W badanych krajach średnio 6,7% protestów klimatycznych i środowiskowych doprowadziło do aresztowań, ale liczba ta była bardzo zróżnicowana, z najwyższymi wskaźnikami na globalnej północy, nie tylko w Australii i Wielkiej Brytanii, ale także w Norwegii, gdzie wskaźnik ten wyniósł 15,1%.

Kraje o najniższym wskaźniku aresztowań to Brazylia (0,6%), Peru (2%) i Uganda (2,2%), ale były to również kraje o najwyższym poziomie przemocy policyjnej.

Naukowcy stwierdzili, że w badanym okresie doszło do ponad 2 000 przypadków zabójstw obrońców środowiska, powołując się na dane zebrane przez organizację pozarządową Global Witness.

Naukowcy odkryli również, że nowe przepisy w UK, USA, Australii i innych krajach ustanowiły nowe rodzaje przestępstw, zwiększyły długość wyroków za protesty bez użycia przemocy i drobne akty sabotażu, a także nadały policji nowe uprawnienia do zatrzymywania protestów w ich trakcie i przed ich rozpoczęciem.

Brytyjska ustawa o policji, przestępczości, wyrokach i sądach z 2021 r. oraz ustawa o porządku publicznym z 2022 r. zmieniły relacje między protestującymi a państwem, nadając policji szerokie uprawnienia do ograniczania protestów i kryminalizując szereg działań protestacyjnych.

Berglund stwierdził, że badania przeprowadzone przez jego zespół wykazały, że ruchy te były naśladowane przez wiele innych krajów.

Czytaj więcej:

Stonehenge nie został trwale uszkodzony przez Just Stop Oil, ale szykują się kolejne akcje grupy

Aresztowano cztery osoby, które wdarły się na teren domu premiera Sunaka

UK: Zatrzymano 27 członków Just Stop Oil planujących zakłócać pracę lotnisk

UK: Trzecia osoba aresztowana w związku ze spryskaniem farbą Stonehenge

Grupa Just Stop Oil zablokowała stanowiska odlotów na lotnisku Gatwick, wywołując zamieszanie

Londyn: Aktywistki klimatyczne trafią za kraty za oblanie szyby chroniącej obraz van Gogha

    Kurs NBP z dnia 01.07.2025
    GBP 4.9487 złEUR 4.2415 złUSD 3.5930 złCHF 4.5495 zł

    Sport