Menu

Narzędzie AI może wpływać na decyzje imigracyjne brytyjskiego Home Office

Narzędzie AI może wpływać na decyzje imigracyjne brytyjskiego Home Office
Czy "robo-pracownicy" w Home Office decydują o losie imigrantów?... (Fot. Getty Images)
Zdaniem aktywistów działających na rzecz praw człowieka, brytyjskie Home Office coraz częściej korzysta z 'robo-pracowników socjalnych', co prowadzi do zautomatyzowanego egzekwowania prawa. Oznacza to, że narzędzie sztucznej inteligencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych proponuje urzędnikom działania egzekucyjne wobec dorosłych i dzieci migrantów - tłumaczy dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Wraz z pojawieniem się nowych szczegółów na temat systemu egzekwowania prawa imigracyjnego opartego na sztucznej inteligencji, krytycy tego rozwiązania nazwali go "robo-pracownikiem socjalnym", który może podejmować kluczowe decyzje o losie ludzi. Algorytm bierze bowiem udział w kształtowaniu decyzji urzędników, w tym dotyczących odsyłania imigrantów do ich krajów ojczystych.

System jest używany w obliczu rosnącej liczby osób ubiegających się o azyl. Wiele z nich jednak  podlega działaniom deportacyjnym - obecnie jest to około 41 000 osób.

Aktywiści na rzecz praw migrantów wezwali Home Office do wycofania systemu, twierdząc, że jest to "technologia wykorzystywana do zwiększenia efektywności okrucieństwa i krzywdy".

Jak donosi "The Guardian", w dużej mierze nieprzejrzysty system mógł być sprawdzony przez kampanię Privacy International po rocznych przepychankach związanych z dostępem do tych informacji. Dzięki temu wglądowi okazało się, że osoby, których sprawy są przetwarzane przez algorytm, nie są nawet informowane o zaangażowaniu sztucznej inteligencji.

System Identyfikowania i Priorytetyzacji Spraw Imigracyjnych (IPIC) otrzymuje szereg danych osobowych osób, które są przedmiotem potencjalnych działań egzekucyjnych, w tym dane biometryczne, pochodzenie etniczne i wskaźniki zdrowia oraz dane o wyrokach skazujących.

Jednak Privacy International obawia się, że został on skonfigurowany w sposób, który doprowadzi do tego, że urzędnicy "automatycznie zatwierdzą" zalecenia algorytmu dotyczące działań w sprawie, "ponieważ jest to o wiele łatwiejsze… niż krytyczne spojrzenie na zalecenie i odrzucenie go".

Aby odrzucić proponowaną decyzję w sprawie deportacji, trzeba bowiem podać pisemne wyjaśnienie i zaznaczyć pola wyboru dotyczące powodów.

Tymczasem aby zaakceptować werdykt AI, nie jest wymagane żadne wyjaśnienie, a urzędnik klika jeden przycisk oznaczony "akceptuję". Na pytanie, czy wprowadziło to stronniczość na rzecz akceptacji decyzji AI, Home Office odmówiło komentarza.

IPIC działa od 2019-20 i jest jednym z kilku programów sztucznej inteligencji wdrażanych przez brytyjskie władze w celu zwiększenia szybkości i wydajności urzędów publicznych. 

Czytaj więcej:

Home Office: O wizę pracowniczą w niektórych branżach może być coraz trudniej

Nowy brytyjski system eVisa może spowodować przymusowe deportacje

Aplikował o status osoby osiedlonej, ale i tak został deportowany ze Szkocji

    Komentarze, oczekujące: 1
    • Celestyn76
      12 listopada, 00:04

      Praw człowiekow? Tych co płyną pontonami?Donsld Trump właśnie kazał specowi od imigracji wysłać te 11 milionow nielegalow w czorty bez względu na koszty i żadne prawa człowiekowi nie będą respektowane bo prawa obywateli są najwazniejsze a tu rzady cackają się z każdym pontonowcem i przegrywają w sadach bo tam siedzą takie same gnidy hak w polskiej???justytutce

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 12.11.2024
    GBP 5.2579 złEUR 4.3570 złUSD 4.1011 złCHF 4.6460 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama