Zamknięto Muzeum Lenina - ostatnie takie poza Rosją
Na miejscu placówki powstanie muzeum stosunków wschodnich – "Nooti" (fin. nota). Według dyrektora Kalle Kallio, "noty dyplomatyczne" od wschodniego sąsiada Finlandii na przestrzeni dekad miały szczególny i emocjonalny charakter.
Jak przypomniał Kallio, w tym tygodniu za wschodnią granicą się zdenerwowano i - w związku z zajęciem przez fiński organ egzekucyjny kilkudziesięciu rosyjskich nieruchomości położonych na terenie Finlandii o wartości wielu milionów euro - wystosowano do Helsinek aż dwa takie pisma.
"Rosja robi nam świetny marketing" – ocenił szef placówki, cytowany przez dziennik "Aamulehti".
Otwarcie nowego muzeum zaplanowane jest na luty przyszłego roku.
Finland closes Lenin Museum in Tampere after 78 years.
— NEXTA (@nexta_tv) November 3, 2024
The museum was the only one outside Russia dedicated to the Bolshevik leader.
Next year, it will be replaced by a political history museum, featuring an exhibition on Russian-Finnish relations. pic.twitter.com/qEqia8NXPk
Decyzję o zamknięciu Muzeum Lenina, utworzonego na początku 1946 r., podjęto w związku z tym – jak argumentowano – że po ataku Rosji na Ukrainę zmienił się kierunek polityki zagranicznej Finlandii, a wejście kraju do NATO oraz zamknięcie wschodniej granicy w 2023 r. dowodzą, że "czasy zmieniły się radykalnie".
Nowa ekspozycja ma przekrojowo odnosić się do stosunków ze Wschodem, od rewolucji w Rosji w 1917 r. do czasów współczesnych.
Muzeum Lenina w przeszłości odwiedzali przywódcy państwowi oraz ważne osobistości: "od Breżniewa po Gagarina", jak niegdyś prezentowano placówkę.
Czytaj więcej:
Jedyne na Zachodzie Muzeum Lenina zamknie podwoje po blisko 80 latach