Jak dyskryminacja ze względu na wiek dotyka w pracy kobiety z pokolenia millenialsów i pokolenia Z?

Z najnowszego raportu McKinsey i LeanIn.org Women in the Workplace wynika, że 49% kobiet poniżej 30. roku życia doświadczyło dyskryminacji ze względu na wiek, w porównaniu do 38% kobiet powyżej 60. roku życia.
Kobiety w wieku 20 i 30 lat są niemal dwukrotnie bardziej niż młodzi mężczyźni narażone na niechciane komentarze ze strony współpracowników, najczęściej dotyczące ich wieku.
Odrębne badanie przeprowadzone na grupie 2 000 dorosłych Brytyjczyków wykazało, że 37% pracowników w wieku od 25 do 35 lat i 36% osób w wieku od 16 do 24 lat twierdzi, że doświadczyło dyskryminacji ze względu na wiek podczas procesu rekrutacji.
Absolwenci mają do czynienia z jednym z najtrudniejszych warunków na rynku pracy w ostatnich latach. Przeciętny 21-letni kandydat otrzymuje odpowiedź zwrotną na zaledwie 2,4 z 10 aplikacji o pracę, a 1,1 z nich jest odrzucana.
How ageism affects millennial and Gen Z women at work https://t.co/pscDgen2ou
— Yahoo Finance UK (@YahooFinanceUK) October 17, 2024
Dlaczego więc pracownicy z pokolenia Z i millenialsi są odrzucani w procesie rekrutacji tylko ze względu na swój wiek - i jak wygląda ten rodzaj dyskryminacji?
"W przypadku młodszych pracowników może to oznaczać, że ich opinie lub pomysły są odrzucane, ponieważ nie mają jeszcze tak dużego doświadczenia jak ich koledzy" - twierdzi Sophie O'Brien, ekspertka ds. rekrutacji i założycielka Pollen Careers.
Starsze pokolenia mogą być również niechętne zatrudnianiu pracowników z generacji Z, a to z uwagi na szkodliwe i nieprawdziwe stereotypy o "płatkach śniegu" i "odchodzeniu z pracy po cichu". Tymczasem kultura korporacyjna od dawna wiąże staż pracy z kompetencjami.
Pracownicy, zwłaszcza kobiety, spotykają się z ageizmem na każdym etapie swojej kariery. Młodsze kobiety mogą być postrzegane jako "zbyt niedoświadczone", by awansować, podczas gdy te w wieku 30 i 40 lat mogą być postrzegane jako mające zbyt wiele obowiązków rodzicielskich, by brać na siebie więcej obowiązków w pracy.
Our 2024 Women in the Workplace report highlights the progress women have made over the past decade, alongside experiences that remain unchanged or worse.
— McKinsey Africa (@McKinseyAfrica) October 23, 2024
While strides have been made, much work remains for gender equality.
Learn more: https://t.co/VGb7WybRJI pic.twitter.com/HHS8QcjtNk
Możliwe jednak, że starsi pracownicy mają większą pewność siebie, staż pracy i doświadczenie, które pomagają im radzić sobie z uprzedzeniami - lub przynajmniej powstrzymują ich przed zgłaszaniem przypadków dyskryminacji.
Wpływ ageizmu może być jednak znacznie poważniejszy. Jest to szkodliwe i nieprofesjonalne zarówno dla młodych pracowników, jak i firm, które ich zawodzą, przyzwalając na dyskryminację.
Zmiana postaw nigdy nie jest szybkim rozwiązaniem, ale szkolenie w zakresie dyskryminacji w miejscu pracy może pomóc menedżerom rozpoznać, kiedy traktują ludzi w nieodpowiedni sposób.
Pracownicy powinni również mieć możliwość wypowiedzenia się, jeśli doświadczają dyskryminacji, co może być szczególnie trudne dla tych, którzy dopiero co weszli na rynek pracy. A jeśli wyrażą obawy, powinny one zostać potraktowane poważnie, a nie zamiatane pod dywan przez pracodawców - czytamy na portalu Yahoo Finance.
Czytaj więcej:
UK: Powiedzenie starszemu koledze "za twoich czasów" może być naruszeniem prawa?
W angielskich jednostkach straży pożarnej aż roi się od przypadków "odrażających zachowań"
Pracownicy sieci sklepów Next wygrywają sprawę o równe wynagrodzenie