Menu

Ośrodek analityczny: Pracodawcy powinni ponosić kary za niezdrowe warunki w miejscu pracy

Ośrodek analityczny: Pracodawcy powinni ponosić kary za niezdrowe warunki w miejscu pracy
Analitycy brytyjskiego think-tanku upatrują dużą rolę pracodawców w zapewnianiu pracownikom warunków pracy, służacych polepszeniu stanu ich zdrowia. (Fot. Getty Images)
Według jednego z czołowych brytyjskich ośrodków analitycznych, pracodawcy powinni być karani grzywnami za organizowanie niekorzystnych dla zdrowia warunków w miejscu pracy (co miałoby być częścią planu ministra zdrowia, mającego na celu przywrócenie bezrobotnych do pracy) - donosi dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Instytut Badań nad Polityką Publiczną (IPPR) stwierdził, że pracodawcy, którzy nie zapewnią swoim pracownikom zdrowszego środowiska pracy, takiego jak np. dofinansowanie do wartościowych posiłków, powinni podlegać odpowiednim regulacjom, w tym grzywnom i publicznej krytyce.

Propozycja ta padła po tym, jak minister zdrowia, Wes Streeting ogłosił, że szczepionki odchudzające, takie jak Ozempic, mogą być podawane bezrobotnym, aby pomóc im wrócić do pracy. Według Streetinga pozwoliłoby to również zmniejszyć obciążenie NHS wynikające z problemów zdrowotnych związanych z otyłością.

Chris Thomas, szef Komisji ds. Zdrowia i Dobrobytu IPPR, zauważył jednak, że wysyłanie osób po przebytym leczeniu do miejsca pracy, które jest destrukcyjne dla ich zdrowia, nie będzie skuteczne. Stwierdził, że pracodawcy i rząd powinni uzgodnić standardy dotyczące dbałości o zdrowie w miejscu pracy, a następnie firmy powinny wziąć odpowiedzialność za przestrzeganie wyznaczonych celów.

Pracodawcy, którzy nie podejmą racjonalnych kroków w celu ograniczenia wszelkich niekorzystnych czynników dla zdrowia pracowników, co Thomas określił jako "zobowiązanie do nieszkodzenia", powinni podlegać sankcjom ze strony organu regulacyjnego Health and Safety Executive (HSE).

Przykładowo, organ nadzorczy mógłby podjąć działania przeciwko dużym firmom, w których odnotowano "niedopuszczalny odsetek osób odchodzących z pracy" z powodu złego stanu zdrowia.

Thomas dodał, że zadania HSE powinny być poszerzone i obejmować kwestie związane ze złym stanem zdrowia związanym z pracą, w tym takimi jak otyłość, stany lękowe i depresja, w taki sam sposób jak ma to miejsce w przypadku wypadków w miejscu pracy, takich jak np. spadnięcie z drabiny.

Według niego podejście to byłoby podobne do obowiązku ochrony konsumentów nałożonego przez Financial Conduct Authority (FCA), który wymaga, aby podmioty świadczące usługi finansowe nie narażały swoich klientów na możliwe do przewidzenia straty, a tym, którzy tego nie robią, grożą grzywny lub publiczne potępienie.

Ponadto zaznaczył, że mniejszym firmom należałoby zaoferować zachęty finansowe mające na celu polepszenie stanu zdrowia ich pracowników. Jako możliwy model wskazał program prowadzony przez wspólny okręg w regionie West Midlands, składający się z 18 lokalnych samorządów, w ramach którego niektóre małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymują fundusze na poprawę kondycji zdrowotnej i samopoczucia pracowników.

Propozycje te przedstawiono w momencie, gdy lekarze i specjaliści NHS wezwali do kompleksowego przeglądu usług leczenia otyłości w całej Anglii w odpowiedzi na "bezprecedensowe zapotrzebowanie społeczne" na leki takie jak Ozempic i Zepbound.

W raporcie opublikowanym przez organizację Obesity Health Alliance, ponad 200 lekarzy specjalistów stwierdziło, że wdrożenie tych nowych preparatów wywarło ogromną presję na i tak już przeciążone usługi NHS w Anglii.

Czytaj więcej:

Do 2050 r. oczekiwana długość życia na świecie wzrośnie o niemal 5 lat

Drugi lek na leczenie otyłości zatwierdzono do stosowania w Anglii

Najwięcej kalorii w diecie brytyjskiej młodzieży pochodzi z przetworzonej żywności

Zakaz reklam śmieciowego jedzenia w TV przed godziną 21:00 wejdzie w życie w przyszłym roku

Otyli bezrobotni w UK mogą otrzymać szczepionki odchudzające, aby wrócić do pracy

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.12.2024
    GBP 5.1871 złEUR 4.2923 złUSD 4.0827 złCHF 4.6077 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama