Menu

Rekordowy poziom religijnych przestępstw z nienawiści w Anglii i Walii

Rekordowy poziom religijnych przestępstw z nienawiści w Anglii i Walii
Od czasu wybuchu wojny pomiędzy Hamasem a Izraelem, oprócz marszów poparcia dla Palestyny, w całym UK odbyło się też wiele akcji protestacyjnych przeciwko rosnącemu antysemityzmowi. (Fot. JUSTIN TALLIS/AFP via Getty Images)
Jak pokazują statystyki rządowe, liczba przestępstw z nienawiści (hate crimes) na tle religijnym w Anglii i Walii wzrosła o 25% do rekordowego poziomu, co zbiegło się z konfliktem Izraela z Hamasem. Przestępstwa wobec przedstawicieli społeczności żydowskiej niemal się podwoiły, a liczba 'hate crimes' wobec muzułmanów wzrosła o 13%.
Reklama
Reklama

Wzrost z 8 370 do 10 484 przestępstw zgłoszonych policji w roku do marca dotyczył głównie przestępstw z nienawiści wobec Żydów, a w mniejszym stopniu przeciwko muzułmanom - poinformowało brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Całkowita liczba przestępstw z nienawiści jednak spadła.

Według statystyk, łączna liczba 10 484 przestępstw dotyczących religii była najwyższą roczną liczbą w kategorii przestępstw z nienawiści od 2012 r. Gwałtowny wzrost tego typu przestępstw nastąpił od początku konfliktu Izraela z Hamasem. 

Rocznie odnotowano 3 282 przestępstwa z nienawiści religijnej skierowanych przeciwko Żydom w roku kończącym się w marcu 2024 r., co stanowi ponad dwukrotność liczby odnotowanej w roku poprzednim. Stanowiły one jedną trzecią (33%) wszystkich przestępstw z nienawiści religijnej w zeszłym roku. Dla porównania, w roku poprzednim odsetek ten wynosił 20%.

Stwierdzono również wzrost przestępstw z nienawiści religijnej wobec muzułmanów, o 13% (3 866 zgłoszonych przestępstw). 

Zgłoszono 702 przestępstwa z nienawiści wobec chrześcijan, 193 wobec Hindusów i 216 wobec Sikhów – odpowiednio 7%, 2% i 2% jako odsetek przestępstw z nienawiści religijnej w ciągu roku.

Ogółem zgłoszono 140 561 przestępstw z nienawiści, co oznacza spadek o 5% w porównaniu z poprzednim rokiem. Liczba zgłoszonych incydentów ze względu na rasę, orientację seksualną, niepełnosprawność i wobec osób transpłciowych także spadła.

Od stycznia do czerwca 2024 r. organizacja charytatywna Community Security Trust (CST) odnotowała 1 978 zgłoszeń incydentów z nienawiści na tle antyżydowskim, w porównaniu z 964 w pierwszej połowie 2023 r.

Spośród nich 1 037 miało miejsce w Wielkim Londynie, w tym 411 w Barnet - obszarze władz lokalnych, w którym mieszka największa społeczność żydowska w Wielkiej Brytanii. Regionem z kolejną największą liczbą odnotowanych incydentów antysemickich był Greater Manchester - 268, a następnie West Yorkshire - 115.

"Przerażający poziom przestępstw z nienawiści na tle antysemickim i islamofobicznym, przedstawiony w dzisiejszych danych, jest plamą na naszym społeczeństwie, a ten rząd będzie niestrudzenie pracował nad zwalczaniem tej toksycznej nienawiści, gdziekolwiek się pojawi. Nie możemy pozwolić, aby wydarzenia na Bliskim Wschodzie przerodziły się w zwiększoną nienawiść i napięcie tutaj, na naszych ulicach, a ci, którzy szerzą tę truciznę – offline lub online – muszą stawić czoła pełnej sile prawa" - skomentowała te dane minister spraw wewnętrznych Yvette Cooper.

Minął rok, odkąd Hamas (walcząca o niepodległość Palestyny organizacja polityczno-militarna o charakterze terrorystycznym) i sprzymierzone z nim grupy rozpoczęły bezprecedensowy atak na południowy Izrael. Zginęło dotąd około 1 200 osób, głównie cywilów, a 250 wzięto jako zakładników.

Po ataku Izrael rozpoczął kampanię wojskową w Strefie Gazy, w której zginęło ponad 41 000 osób, głównie kobiet i dzieci.

Czytaj więcej:

UK: Dwukrotny wzrost liczby antysemickich incydentów

Organizacje żydowskie w UK: BBC stała się instytucjonalnie wroga Izraelowi

W UK nastąpił trzykrotny wzrost liczby incydentów antysemickich w ciągu ostatniego roku

    Komentarze, oczekujące: 1
    • Babciolka
      11 października, 11:41

      To przez zakaz wolności słowa, bo ludzie tłumią nienawiść i później ze zdwojenia siła okazują. Nie świec to taka sama, naturalna emocja jak miłość. Nie można zmuszać ludzi do tłumienia jej. Ktoś kiedyś pozwie kraj za zmuszanie do tego, za zabranianie bycia człowiekiem z jego naturalnymi emocjami

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 11.10.2024
    GBP 5.1252 złEUR 4.2926 złUSD 3.9204 złCHF 4.5790 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama