Menu

Banki w UK będą mogły opóźniać realizację płatności online. Chodzi o zapobieganie oszustwom

Banki w UK będą mogły opóźniać realizację płatności online. Chodzi o zapobieganie oszustwom
Brytyjskie banki otrzymały od ministerstwa finansów nowe uprawnienia do odraczania i weryfikowania płatności, które są podejrzane. (Fot. Getty Images)
Realizacja przelewów bankowych będzie mogła zostać odroczona nawet o trzy dni, jeśli banki będą miały podejrzenia, że ich klienci mogą stać się ofiarami wyłudzeń, co ma być jednym z elementów walki z dynamicznie rosnącą liczbą oszustw internetowych w Wielkiej Brytanii - czytamy w dzienniku 'The Guardian'.

W ramach przepisów, mających chronić klientów przed oszustwami internetowymi, największe banki otrzymają od ministerstwa finansów nowe uprawnienia do odraczania i weryfikowania płatności, co do których istnieje podejrzenie, że są nieuczciwe.

Nowe zasady wejdą w życie pod koniec października - nieco później niż pierwotnie planowano.

Ministerstwo finansów zapowiedziało, że wydłuży czas, w którym płatności mogą zostać odroczone, jeśli zaistnieją uzasadnione powody, by podejrzewać oszustwo. Obecnie przelewy muszą zostać zrealizowane lub odrzucone do końca następnego dnia roboczego, ale nowe prawo pozwoli na wydłużenie tego czasu o kolejne trzy dni.

Rząd ma nadzieję, że to rozwiązanie pomoże ograniczyć straty związane z nadużyciami finansowymi, które tylko w ubiegłym roku wyniosły 460 mln funtów.

Decyzja ta została podjęta po gwałtownym wzroście liczby oszustw w brytyjskim sektorze płatności w ostatnich latach, w tym nasileniu się oszustw polegających na nakłanianiu ludzi do wysyłania pieniędzy na rachunki bankowe obsługiwane przez przestępców - znanych jako oszustwa z wykorzystaniem autoryzowanych płatności push (APP).

Oszustwa są najbardziej rozpowszechnionym przestępstwem w Anglii i Walii, stanowiącym ponad jedną trzecią wszystkich rodzajów przestępstw. Obejmuje to tak zwane oszustwa romantyczne, w których sprawcy wykorzystują ofiary, udając, że są zainteresowani nawiązaniem romantycznej relacji, a następnie zachęcają je do przesłania pieniędzy na kontrolowane przez nich konto bankowe.

Ministrowie stanęli w obliczu nacisków, by podjąć ostrzejsze kroki w celu skłonienia firm z branży mediów społecznościowych - często wykorzystywanych przez oszustów jako brama umożliwiająca dotarcie do klientów - do zwalczania oszustów wykorzystujących ich platformy.

Wcześniej w tym miesiącu organizacje konsumenckie skrytykowały decyzję Urzędu Regulacji Systemów Płatniczych (Payment Systems Regulator) o obniżeniu planowanej maksymalnej kwoty, jaką banki będą musiały zwrócić ofiarom oszustw w UK, z 415 000 GBP do 85 000 GBP. Banki będą musiały zwrócić pieniądze ofiarom w ciągu pięciu dni.

Ponadto dzisiaj Meta - właściciel Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, ogłosiła rozszerzenie programu wymiany informacji z bankami w celu ochrony przed oszustwami.

Meta współpracuje z NatWest i Metro Bank nad programem o nazwie Fraud Intelligence Reciprocal Exchange, ale poinformowała, że zamierza rozszerzyć program i włączyć do niego więcej banków.

Czytaj więcej:

W UK weszła w życie budząca kontrowersje ustawa o bezpieczeństwie w internecie

Londyn: Uruchomiono infolinię dla ofiar ataków seksualnych w sieci

Oszuści podszywają się w mediach społecznościowych pod wszystkie duże linie lotnicze działające w UK

Kradzieże tożsamości to powszechny problem w Anglii i Walii. Jak się przed nimi ustrzec?

    Komentarze
    • Maja
      4 października 2024, 09:49

      Jeśli bank coś robi to po to, żeby mieć korzyści a nie żeby zrobić coś dobrego dla klientów xd

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 17.06.2025
    GBP 5.0138 złEUR 4.2750 złUSD 3.7005 złCHF 4.5527 zł

    Sport