Menu

Mieszkańcy UK mają trudności ze zdobyciem leków na receptę. Winny Brexit?

Mieszkańcy UK mają trudności ze zdobyciem leków na receptę. Winny Brexit?
Wśród deficytowych leków są m.in. antybiotyki i leki przeciwdepresyjne, a także leki na ADHD, epilepsję, raka, cukrzycę i osteoporozę. (Fot. Getty Images)
Jak wynika z najnowszego sondażu, prawie połowa dorosłych mieszkańców UK ma problemy ze zdobyciem przepisanych im lekarstw, a za zaistniałą sytuację ludzie częściej obwiniają Brexit niż jakikolwiek inny czynnik - donosi dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Czterdzieści dziewięć procent osób przyznało, że miało problemy z realizacją recepty w ciągu ostatnich dwóch lat, czyli w okresie, w którym problemy z zaopatrzeniem gwałtownie wzrosły.

Niedobory leków są tak poważne, że jeden na dwunastu Brytyjczyków nie był w stanie zdobyć potrzebnych mu leków, pomimo zwracania się do wielu aptek.

Ankieta przeprowadzona przez Opinium na zlecenie Brytyjskiego Stowarzyszenia Producentów Leków Generycznych (BGMA) wśród 2 028 osób stanowiących reprezentatywną grupę populacji wykazała, że:

  • co 12. osoba (8%) całkowicie zrezygnowała z leku, ponieważ nie można było go zdobyć,
  • 31% stwierdziło, że lek, którego potrzebowali, był niedostępny w ich aptece,
  • 23% aptek nie miało wystarczającej ilości dostępnego leku.

Na pytanie, dlaczego niedobory są tak powszechne, większość respondentów wskazała na problemy związane z opuszczeniem UE przez UK (36%) niż na inflację (33%) lub światowe konflikty i brak stabilności (26%).

"Do problemu przyczynia się kilka czynników, a porozumienie w sprawie Brexitu jest zdecydowanie jednym z nich" - stwierdził Mark Samuels, dyrektor generalny BGMA, która reprezentuje firmy produkujące leki generyczne - lub nieopatentowane - które stanowią 80% wszystkich leków stosowanych przez NHS w Wielkiej Brytanii.

Liczba leków deficytowych wzrosła od początku 2022 roku. W styczniu 2022 r. były 52 takie produkty, ale w tym miesiącu liczba ta wynosi 100. Obejmują one leki z grupy HTZ, antybiotyki i leki przeciwdepresyjne, a także leki na ADHD, epilepsję, raka, cukrzycę i osteoporozę.

W październiku 2023 r. odnotowano rekordową w historii liczbę leków deficytowych - 111 - dodało BGMA, powołując się na dane opracowane przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC). Ponieważ problemy z dostawami leków są zjawiskiem globalnym, niektóre z niedoborów występujących w UK zakończą się dopiero w przyszłym roku.

Tylko w zeszłym miesiącu NHS Business Services Authority wydał cztery zawiadomienia o "poważnych niedoborach". Dwa z nich dotyczą klarytromycyny, antybiotyku stosowanego w leczeniu infekcji bakteryjnych, takich jak zapalenie płuc, zapalenie tkanki łącznej i infekcje ucha.

Spośród 87 leków generycznych, które są trudne lub niemożliwe do znalezienia, 34 są niedostępne od ponad sześciu miesięcy, a 23 od ponad roku.

Czytaj więcej:

NHS ogłasza zasadę, która daje prawo do drugiej opinii lekarskiej

Partia Pracy obiecuje zlikwidować kolejki oczekujących na leczenie NHS w Anglii w ciągu pięciu lat

Pielęgniarki ogłosiły "narodowy stan wyjątkowy" w NHS. "Pacjenci umierają na korytarzach"

UK: Opóźnienia w leczeniu raka "to już norma"

    Komentarze
    • Ktoś
      17 czerwca, 17:23

      Tutaj jest masakra w tym kraju ostatnio kupiłem leki w aptece od tzw.lekarza,produkowane w Indiach, po prostu coś czego nigdy wcześniej nie widziałem ,standardy z trzeciego świata,lek obniżający bicie serca w Polsce kupujesz i masz nie dość że o połowę więcej tabletek w środku to niższa cena i produkcja w Czechach. O czym tutaj mówić.Lekarz tutaj nie istnieje a o specjalistach oni nie mają żadnego pojęcia, bo to coś dla nich nie osiągalnego.Weź takiemu powiedz, że byłeś u kardiologia na wizycie w Polsce ,on nigdy ci w to nie uwierzy ,bo wizyta u kardiologa tutaj to koszt 300 funtów wzwyż.

    • Wredny
      17 czerwca, 18:17

      Do ktoś
      Czas wracać do miodem płynącej, po co się tak męczyć.

    • Dr.Brexit
      18 czerwca, 05:57

      Brexit nic niema do tego . Wciąż obowiązuje przepisy o swobodnym zakupie leków, bez obostrzen. NHS zamiast magazynować leki , przeznacza pieniądze na wycieczki dla personelu , szkolenia zagranicą i ściganie personelu i płacenie za ich zakwaterowanie .

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.09.2024
    GBP 5.1312 złEUR 4.2761 złUSD 3.8368 złCHF 4.5396 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama