Zmarzlik wygrał Grand Prix Chorwacji. Dublet Polaków

Gorzowianin znajduje się na początku sezonu w znakomitej formie. (Fot. Luka Stanzl/Pixsell/MB Media/Getty Images)
Bartosz Zmarzlik wygrał wczoraj żużlową Grand Prix Chorwacji w Gorican, pierwszą eliminację indywidualnych mistrzostw świata. Drugie miejsce zajął Maciej Janowski, a trzeci był Duńczyk Mikkel Michelsen. Patryk Dudek i Paweł Przedpełski nie awansowali do półfinałów.

Zmarzlik, mistrz świata z 2019 i 2020 roku i wicemistrz z ubiegłego, wygrał 16. turniej GP w karierze. Gorzowianin znajduje się na początku sezonu w znakomitej formie i wczoraj potwierdził, że jest głównym kandydatem do końcowego triumfu. Większość wyścigów pewnie wygrywał i nawet jeśli nie prowadził od startu, to na dystansie z dużą łatwością mijał rywali.

W rundzie zasadniczej najlepszy był jednak Janowski, zdobywając 13 na 15 możliwych punktów. Zmarzlik, który miał jeden słabszy wyścig, miał o punkt mniej. Dudek jeździł bardzo nierówno i zajął 12. miejsce, a o pechu może mówić sklasyfikowany na 16. pozycji Przedpełski, który w jednym z wyścigów miał upadek, a z innego został wykluczony za spóźnienie się na start.

W polsko-duńskim finale Zmarzlik nie dał rywalom żadnych szans. Prowadził od startu do mety, natomiast za jego plecami zaciętą walkę o drugie miejsce stoczyli Janowski i Michelsen. Anders Thomsen próbował jeszcze naciskać rodaka, ale dla niego zabrakło miejsca na podium.

Z "dziką kartą" w Gorican wystąpił 39-letni Słoweniec Matej Zagar. To był jego 127. występ w turnieju GP. W sobotę awansował do półfinału, dzięki czemu przekroczył granicę 1 000 punktów w klasyfikacji MŚ.

Po inwazji Rosji na Ukrainę z rywalizacji wykluczono zawodników z kraju agresora - ubiegłorocznego mistrz świata Artioma Łagutę i brązowego medalistę Emila Sajfutdinowa.

Kolejny turniej GP odbędzie się 14 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie. W sumie w kalendarzu znajduje się 11 eliminacji, w tym cztery w Polsce. Zrezygnowano z turnieju w rosyjskim Togliatti.