Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zaćmienie Słońca zachwyciło miliony, rozczarowało londyńczyków

Zaćmienie Słońca zachwyciło miliony, rozczarowało londyńczyków
Dzisiejszy poranek w Glasgow wyglądał jak wieczór... (Fot. Getty Images)
W całej Wielkiej Brytanii na to spektakularne zjawisko czekano już od tygodni. Zaćmienie Słońca najlepiej było widoczne na Wyspach Owczych, gdzie wyniosło ono 98%.
Reklama
Reklama

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przesłoni światło słoneczne. Wbrew pozorom, nie jest to tak rzadkie zjawisko - w ciągu roku występują (gdzieś na kuli ziemskiej) co najmniej dwa zaćmienia Słońca, ale nie więcej niż pięć (z tych najwyżej trzy są całkowite). I tak np. 1993 był rokiem z dwoma zaćmieniami, 1935 – z pięcioma. Statystycznie rzecz biorąc, całkowite zaćmienie Słońca zdarza się na danym obszarze co 370 lat.

W Wielkiej Brytanii zjawisko to miało miejsce ostatnio 11 sierpnia 1999 roku - wówczas w Kornwalii nastąpiło 100-procentowe zaćmienie. Następne przewidywane jest na 12 sierpnia 2026 roku.

Dzisiejsze zaćmienie Słońca mogli najpierw podziwiać mieszkańcy południowej Anglii - tam zaczęło się ono już o godz. 8:18. Szczyt zaćmienia przypadał na godz. 9:36. 

W większości regionów Wielkiej Brytanii zaćmienie było częściowe i wynosiło od 85 do 98%. Najbardziej spektakularne było na Wyspach Owczych, gdzie na chwilę - podczas 98-procentowego zaćmienia - zapadła ciemność. W Londynie niebo pokryte było gęstymi chmurami, w związku z czym mieszkańcy stolicy nie byli w stanie zobaczyć zaciemnionej tarczy Słońca. 

Dodatkowo, dzisiejszemu zaćmieniu towarzyszy inne zjawisko astronomiczne - Superksiężyc. Jest to potoczna i astrologiczna nazwa Księżyca pełni, będącego w takim punkcie swojej orbity okołoziemskiej, który znajduje się najbliżej Ziemi. Według danych NASA, w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14% większy i do 30% jaśniejszy niż w apogeum. Nazwa „Superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo znajduje się najbliżej Ziemi. Położenie takie występuje średnio raz na rok.

Zdjęcia: Getty Images, BBC News

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama