Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zaćmienie Słońca może spowodować ślepotę. Jak oglądać je bezpiecznie?

Zaćmienie Słońca może spowodować ślepotę. Jak oglądać je bezpiecznie?
W Londynie zaćmienie będzie można oglądać od godziny 8:24. (Fot. Getty Images)
Obserwowanie zaćmienia Słońca bez specjalistycznych filtrów może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku - przestrzegają specjaliści.
Reklama
Reklama

Jutrzejszego poranka w Londynie dojdzie do zablokowania promieni słonecznych w 84 procentach. Przysłonięcie Słońca w takim stopniu ostatni raz mogliśmy obserwować 16 lat temu.

Optycy zwracają uwagę, że patrzenie na słońce bez specjalnych filtrów może spowodować uszkodzenie siatkówki oka. Żeby tego uniknąć, należy obserwować zjawisko przez teleskopy z filtrami bądź specjalne okulary. Na własną rękę można zakupić tzw. folię Baadera w sklepach astronomicznych,

By nie narażać swoich oczu, można także użyć maski spawalniczej, trzeba jednak pamiętać, by zaciemnienie szkła wynosiło nr 12-14. Lekarze alarmują, że niebezpieczne jest patrzenie na słońce poprzez normalne okulary przeciwsłoneczne, zadymione szkło, płytę kompaktową, dyskietkę czy kliszę rentgenowską.

Robienie zdjęć za pomocą telefonów komórkowych bądź aparatu, także może spowodować zmiany w oku, jeśli patrzymy bezpośrednio na promienie, które mogą podrażnić siatkówkę.

By podziwiać zaćmienie słońca, należy zaopatrzyć się w odpowiednie okulary. (Fot. Getty Images)

Uszkodzenie siatkówki związane jest z działaniem termicznym i fotochemicznym promieniowania słonecznego na komórki siatkówki. Jest to oparzenie, które może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia narządu wzroku.

Jak przypomina dziennik "Telegraph", zapowiadane zjawisko spowoduje przysłonięcie Słońca od godziny 8:24 do 10:41 w Londynie. Maksymalne zaćmienie zobaczymy o 9:31. Mieszkańcy Edynburga będą mogli obserwować zaćmienie od 8:30. W Polsce jutrzejsze zjawisko będzie można obserwować od godziny 9:43 czasu lokalnego. Maksymalną fazę osiągnie około 10:52, a zakończy się tuż po godz. 12:00.

“Częściowe zaćmienie jest bardziej niebezpieczne niż całkowite, ponieważ ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet cienka wiązka światła może spowodować nieodwracalne uszkodzenia oka. Jeśli nie potrafisz znaleźć odpowiedniego sposobu na oglądanie tego zjawiska, to nie powinieneś oglądać go w ogóle, bo możesz sobie tylko zaszkodzić” - stwierdził Robin Scagell, wiceprezes Society for Popular Astronomy (SPA).

W stolicy Wielkiej Brytanii zorganizowane będą wydarzenia w Regent's Park oraz Royal Observatory (Greenwich), gdzie mieszkańcy miasta będą mogli bezpiecznie podziwiać to zjawisko.

Zaćmienie może o ponad 1/3 obniżyć moc elektrowni słonecznych w Europie i wywołać spadki napięcia w europejskiej sieci energetycznej.

Rzecznik brytyjskiego Highways Agency ostrzegł ponadto, że zablokowanie promieni słonecznych może doprowadzić do wypadków drogowych. Kierowcy w Wielkiej Brytanii zostali ostrzeżeni, by w piątkowy poranek zachować wyjątkową czujność podczas jazdy. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama