Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zadłużenie UK "najwyższe od 30 lat". Powodem program pomocy w opłacaniu rachunków za energię

Zadłużenie UK "najwyższe od 30 lat". Powodem program pomocy w opłacaniu rachunków za energię
Sytuacja ekonomiczna Wielkiej Brytanii znacznie się pogorszyła na skutek kryzysu energetycznego. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd 'zadłuża się na potęgę', a poziom wydatków publicznych w grudniu 'osiągnął nowy rekord' - donosi dziś lokalna prasa. Dziennikarze wskazują, że dług publiczny napędzany jest przez kryzys związany z kosztami życia i związane z nim liczne programy dla mieszkańców Wysp. Nie bez znaczenia są także rosnące odsetki od zadłużenia.
Reklama
Reklama

W grudniu ub. r. różnica między wydatkami publicznymi a dochodami wyniosła po raz pierwszy aż 24,7 mld funtów. To największy niedobór funduszy od 1993 r., co zmusiło brytyjski rząd do dalszego zadłużania się.

Odsetki od długu publicznego w tym samym czasie wyniosły 17,3 miliarda funtów, co oznacza ponad dwukrotny wzrost w ciągu zaledwie jednego roku.

Okres zimowy jest szczególnie kosztowny dla brytyjskiego rządu. (Fot. Getty Images)

Krajowe Biuro Statystyczne (ONS) jednoznacznie ocenia, że głównym czynnikiem powodującym tak gwałtowny wzrost zadłużenia jest inflacja, która osiągnęła najwyższy poziom od 40 lat.

Chociaż ceny gazu zaczęły spadać, typowy rachunek za energię w Wielkiej Brytanii jest nadal prawie dwa razy wyższy niż przed inwazją Rosji na Ukrainę. Aby zmniejszyć obciążenie mieszkańców, rząd obniżył tej zimy rachunki za energię w Anglii, Szkocji i Walii o 400 funtów.

"Sam tylko koszt pomocy w opłacaniu rachunków za energię to dodatkowe 7 mld funtów wydatków" - zauważył Grant Fitzner, główny ekonomista z ONS.

Ocenił on jednocześnie, że skala zadłużania się prawdopodobnie zmaleje, gdy programy wsparcia energetycznego nie będą już potrzebne, a inflacja zacznie hamować.

Czytaj więcej:

Rząd UK nie chce ujawnić danych na temat korzyści wynikających z umowy handlowej po Brexicie

Brytyjczycy coraz bardziej żałują Brexitu. Mocno wpłynął na gospodarkę i rynek pracy

Krajowe Biuro Statystyczne: Gospodarka najprawdopodobniej nie jest jeszcze w recesji

  Komentarze
  • Bloop
   24 stycznia, 17:05

   A przez rozdawnictwo w czasie pandemi przez którą zamykali wszystko wydawali kase na swoich tylko po to żeby ludziom wkręcić wała następnego co rusz nas wała na lewo i prawo dla swoich własnych korzyści

  • Jprd
   24 stycznia, 17:27

   council tax mi chętnie pobierają , ale dać 400 na energię pracującemu to nie łaska bo mam submeter... Sąsiedzi na przeciwko , czescy cyganie nieroby , ojciec brzuch większy od żony , obowiązkowo złoty łańcóch, dostali 650, coraz mniej podoba mi się w małej brytolni ...

  • Juhas
   24 stycznia, 17:28

   Przecież to jest jeden wielki stek bzdur. Dlaczego wmawia się ludziom, że ceny energii muszą wzrastać o jakieś bajońskie sumy, a jednocześnie krajowi dystrybutorzy energii zaliczają rekordowe zyski (netto!), które wzrosły w ciągu dwóch lat o 200-300%?! Rząd nie ma wpływu na tych złodziei i misi im płacić haracz? To jakiś nonsens. Taki sam wał jak z cenami paliw w Polsce, które Orlen sztucznie windował.

  • Vova P.
   24 stycznia, 17:50

   Niezle klamstwa, jak zwykle zreszta, te nedzne 400 za szesc miesiecy tak ich zrujnowalo! Kto by pomyslal przy tak nienormalnie wysokich cenach energii? Prad w UK najdrozszy na swiecie, za kazde doplacone 100 biora od nas co najmniej 200, wiec o co ten lament? Elektrownie maja atomowe lub gazowe, a gaz jak wiadomo mocno potanial na swiatowych rynkach.

  • Robo
   24 stycznia, 18:29

   Juhas masz rację. Pierdzielą bzdury . Nie tylko chodzi o dystrybutorów energii elektrycznej, ale też gazu, cen paliw. Toleruje się ich pazerność. Można zrozumieć że jest wolny rynek, jednak są to kluczowe sektory dla funkcjonowania gospodarki. To ma wpływ na ceny produkcji towarów, Koszty utrzymania sieci handlowych i zaopatrzenia, co przekłada się na portfel każdego obywatela. Rząd powinien znaleźć rozwiązanie systemowe. Niby nie ma monopolu ale wystarczy zmowa podmiotów co do cen. Za jakiekolwiek dotacje rządowe dla gospodarstw domowych płacą i tak wszyscy podatnicy. Błędne koło.

  • 1111
   24 stycznia, 18:32

   Ceny energi rosną po to aby zubożyć społeczeństwo.
   Ewidentnie chodzi tutaj o to aby społeczeństwo uzależniło się od pomocy państwa. A teraz najlepsze, dlaczego za wszelką cenę wkręcają auta elektryczne? A po to aby były braki w dostawie energii.im więcej odbiorników energii tym więcej problemów z przesyłem energii a jak wiadomo jeśli nie ma energii to nie ma produkcji żywności, nic nie wyprodukujesz.
   NWO nadchodzi.

  • Arek
   24 stycznia, 18:46

   Zadluza sie kraj a przez co? Ile mld kosztowala “pandemia”? Nie wykaczyli ludzi, to wzrost cen energii! A dodatkowo ile mld miesiecznie wysylane jest do ukrainy! Ceny paliw jeszcze miesiac temu byly kosmiczne!

  • Trader
   24 stycznia, 21:36

   Rosnące ceny energii i gazu nie mają w UK żadnego uzasadnienia !!! To tylko specjalna akcja, mająca na celu "oswojenie" odbiorców z wysokimi cenami tych mediów !!! Dlaczego ? Dlatego,że lansowana przez eko-oszołomów tzw.energia odnawialna to potężne i kosztochłonne inwestycje w infrastrukturę do ich pozyskania !!! Prostym przykładem są samochody elektryczne,gdzie ok 80% wartości takiego wynalazku, to sama bateria !!! Poza tym zadłużenie wynika z najdłuższym lenistwem w UK - tzw.furlough z powodu akcji Kaszel-19, gdzie rząd zapożyczył się w komercyjnych bankach na 465 mld GBP !!!

  • Kiełbasa z osła
   24 stycznia, 21:56

   Tam macie firmy energetyczne i paliwowe z rekordowymi zyskami zdartymi z ludzi. Odbierzcie sobie od nich. Ta energia powinna byc juz do konca zycia za darmo dla kazdego.

  • Sunak
   24 stycznia, 22:21

   Przestancie wyplacac benefity i zagoncie ludzi do roboty.
   Problem sie rozwiarze w 3 miesiace

  • Gosc
   24 stycznia, 22:35

   zawsze cos sie wydarza na co mozna zrzucic wine... a jak byly dekady prosperity to... dlug tez rosl... czary panie czary. A dlaczego jak kazda firma zgodnie z zasadami ksiegowosci nie dzialaja tek by byly rezerwy na zdarzenia nieprzewidziane / ryzyka?

  • Mały Jaś
   24 stycznia, 22:43

   Najbardziej patologiczny kraj świata, moja córka złożyła podanie o pracę w Poznaniu i było czterech kandydatów 2 Anglików Kanadyjczyk i ona,pracę dostał Angol, sami uciekają z kraju, a polska patologia typu jobo, sprząta swojego pana Anglika biuro. Niedługo będzie tak, że wrócisz do kraju, aby pracować dla Anglików, niestety zabiorą ci każdą pracę i wykupią wszystkie mieszkania, a ty będziesz miaszkal w Polsce pod mostem i opowiadał dalej bzdury.Zniszczyli swój kraj a za to ich n...ę, teraz uciekają i niszczą pozostałe.

  • Jprd
   24 stycznia, 23:12

   każdy kto nie chce by jego rodziny były mordowane i gwałcone w pl niech nie naskakuje dla pomoc dla Ukainy, to nie jest pomoc bezinteresowna niestety, Ukraina stała się buforem bezpieczeństwa i zrozumcie to, dzisiaj tam ,a za chwile może być w PL. Ukraina po naszej stronie i Ukraina pro zachodnia to nasz sojusznik, a whbryki pojedynczyvh obywateli ojjj a Polacy moi rodacy tacy święci na obczyźnie? ....

  • Obserwator
   25 stycznia, 05:19

   wszystko idzie wedle planu Nowy Porzadek Swiata, nie bedziecie mieli nic a bedziecie szczesliwi ze pozwolilismy wam zyc. I nie jest to jakas teoria spiskowa jak (zwykli ludzie ) mysla, a plan wdrazany w zycie przez najbogatszych ludzi tego swiata. Wystarczy posluchac co mowia w na spotkaniach w Dawos , Klaus Schwab czy np. jego prawa reka Yuval Noah Harari. Kazdy przedsiebiorca na swiecie, ktory nie uczestniczy w spotkaniach w Davos nie bedzie mial nic - to jest potwierdzone , ci co uczestnicza, beda mieli wszystko co innym zabiora, wlasnie po to wprowadza sie ten tu system socjalny.

  • Punk
   25 stycznia, 09:36

   Zgadzam sie z Obserwator ...to co sie dzieje prowadzi tylko do jednego , miska przyslowiowego ryzu, zadnych praw i pogon za wlasnym ogonem w biedzie. My w wiekszosci mamy wieksza polowe zycia za nami i nie jedno juz przetrwalismy ale co czeka mlodsze poklenie, nasze dzieci !

  • Hmm
   25 stycznia, 09:48

   Zaraz sobie te 400£ odbiorą bo przecież od kwietnia nowy rząd podwyrzszył energy cup z 2500£ do 3000£ więc będziemy płacić znów więcej za prąd i gaz co za tym idzie oni to 400£ odzyskają z nadwyżk a my jak zwykle z "ręką w nocniku" złodzieje.

  • Czytelnik anonimowy
   25 stycznia, 17:42

   Hmm dokładnie ale skąd patologia polska z taśmy może o tym wiedzieć jak ony som w pioknym raju o nazwie Anglia

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.02.2023
  GBP 5.2571 złEUR 4.6920 złUSD 4.2928 złCHF 4.7023 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama