Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wywiad wojskowy Ukrainy: Po decyzji MTK na Kremlu zaczęto szukać następcy Putina

Wywiad wojskowy Ukrainy: Po decyzji MTK na Kremlu zaczęto szukać następcy Putina
Czy decyzja MTK o nakazie aresztowania Putina doprowadzi do zmian na Kremlu? (Fot. NATALIA KOLESNIKOVA/AFP via Getty Images)
Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow oświadczył dzisiaj, że Kreml niepokoi się decyzją Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o nakazie aresztowania Władimira Putina. W ocenie HUR zaczynają się już poszukiwania osoby, która zastąpi Putina.

"W wieżach Kremla panuje coraz większe niezadowolenie z powodu tego, co się dzieje. Oni (elity rosyjskie - przyp. red.) w coraz ciemniejszych (barwach) widzą własne perspektywy, czyli katastrofę geopolityczną reżimu Putina. Mówi się już nawet o poszukiwaniu następcy Putina i to bynajmniej już nie Putin go szuka" - oznajmił Jusow, cytowany przez portal zn.ua.

Sędziowie MTK przychylili się wczoraj do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. W tej samej decyzji MTK wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.

Życie Putina jako głowy państwa będzie teraz trudniejsze. (Fot. MIKHAIL KLIMENTYEV/SPUTNIK/AFP via Getty Images)

Wystarczy, że Putin zrobi jeden krok poza granice Rosji i trafi do więzienia w Hadze - stwierdziła była główna prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii i dla Rwandy Carla Del Ponte.

W wywiadzie opublikowanym dzisiaj na łamach dziennika "La Repubblica" Del Ponte zapytana o to, czy wierzy w możliwość aresztowania Putina, odparła: "Jedno jest pewne. Odtąd jego życie jako głowy państwa staje się trudne. Nie może wziąć udziału w żadnym szczycie międzynarodowym. Bezsprzecznie nakaz aresztowania definitywnie nadszarpuje jego wizerunek publiczny".

"Dzisiaj w Rosji pozostaje on prezydentem, ale jest jasne, że ciężkie zarzuty wobec Putina mogą odegrać przeciwko niemu polityczną rolę" - oceniła była prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, która oskarżyła między innymi byłego prezydenta Serbii Slobodana Miloszevicia.

Jak dodała, "Putin chce wykorzenić tożsamość narodu i za to musi odpowiedzieć w procesie karnym".

Czytaj więcej:

Były brytyjski premier apeluje: "Osądzić Putina jak nazistowskich zbrodniarzy"

"The Sun": Putin wierzył, że wojna na Ukrainie doprowadzi do rozpadu NATO

Rząd UK: "Chiny powinny zachęcić Putina do wycofania wojsk z Ukrainy"

Władimir Putin objęty nakazem aresztowania przez Trybunał w Hadze

  Komentarze
  • Tomek
   18 marca, 13:26

   Pewnie mu zrobia tyle co zbrodniarzom z USA UK i Niemiec po wojnie zmarlo soe bodulka ze starosci jakos nie mozna bylo ich znalesc a to byli w USA operacja paper clip a to akta utajnione Patrz Sikorski a to nikt nic nie wie o mordach np cywilow Japonskich na wyspach pacyfiku ot takie zbiegi okolicznosci

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 24.03.2023
  GBP 5.3417 złEUR 4.6911 złUSD 4.3742 złCHF 4.7623 zł

  Sport