Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wysoka inflacja w Hiszpanii i Holandii

Wysoka inflacja w Hiszpanii i Holandii
Istotnym czynnikiem dla wzrostu inflacji jest wzrost cen energii. (Fot. Getty Images)
Do 10,8 proc. wzrosła w lipcu inflacja w Hiszpanii, to najwyższy poziom od 1984 roku - poinformowała w opublikowanym w piątek raporcie dyrekcja Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie. Inflacja w Holandii osiągnęła w lipcu 11,6 proc. - poinformował Holenderski Urząd Statystyczny (CBS). To pierwszy wzrost inflacji od marca br.
Reklama
Reklama

Wysoka inflacja w Hiszpanii jest szczególnie widoczna w przypadku cen żywności, energii elektrycznej, odzieży oraz obuwia.

Urząd wskazał na sukcesywny wzrost inflacji od lipca 2021 r. Zaznaczył, że wskaźnik ten pozostawał na relatywnie niskim poziomie do czasu nasilenia się kryzysu energetycznego w drugiej połowie ub.r. oraz rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Z danych INE wynika, że o ile w lutym 2021 r. inflacja w Hiszpanii wynosiła 0,3 proc., to już we wrześniu tego samego roku przekraczała 4 proc. Istotnym czynnikiem dla wzrostu inflacji w kraju okazała się wojna na Ukrainie, która sprawiła, że tylko między lutym a lipcem br. inflacja podniosła się z 7,6 proc. do 10,8 proc.

Z kolei w Holandii wzrost cen towarów i usług ostatnio nieco zwolnił, ale ponownie wrócił do poziomu sprzed trzech miesięcy - skomentował dane CBS dziennik "Trouw".

W lipcu średnie ceny konsumpcyjne były o 11,6 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu 2021 r. Holenderski urząd statystyczny przypomina, że to nieco mniej niż w marcu (11,7 proc.), ale znacznie więcej niż w czerwcu (9,9 proc.).

Do wzrostu inflacji przyczynił się w szczególności wzrost cen energii, w tym benzyny. Ceny tych produktów były o 68,4 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z informacji CBS.

Czytaj więcej:

Prognoza ekonomoczna Goldman Sachs: "Jesienią nastąpi szczyt inflacji"

Hiszpania: Wysokie bezrobocie wśród młodzieży, a 80 proc. firm nie może znaleźć pracowników

Holandia: Uniwersytety apelują do studentów, aby nie przyjeżdżali bez zapewnionego mieszkania

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.12.2022
  GBP 5.4484 złEUR 4.6976 złUSD 4.4760 złCHF 4.7496 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama