Menu

Wynik w 20 minut. UK sprawdza szybkie testy na koronawirusa

Wynik w 20 minut. UK sprawdza szybkie testy na koronawirusa
Szybkie testy mogą być przełomem w powstrzymywaniu epidemii. (Fot. Getty Images)
W Wielkiej Brytanii trwają próby szybkich testów na koronawirusa, które dają wyniki w ciągu 20 minut - poinformował wczoraj minister zdrowia Matt Hancock. Ogłosił też, że od przyszłego tygodnia zaczną być przeprowadzane testy na obecność przeciwciał.
Reklama

Szybkie testy mogą być przełomem w powstrzymywaniu epidemii. Obecnie próbki wymazu pobieranego z nosa bądź gardła przewożone są do laboratoriów, gdzie są badane; w efekcie cała procedura może trwać nawet kilka dni. Tymczasem szybkie testy w ogóle nie wymagałyby laboratoriów.

"Wyniki będą od ręki. Chcemy się dowiedzieć, czy test będzie skuteczny na większą skalę. Jeśli zadziała, wprowadzimy go tak szybko, jak tylko będziemy mogli" - przekazał podczas rządowej konferencji prasowej. Poinformował też, że próby testów prowadzone będą przez sześć tygodni i uczestniczyć w nich będzie do 4 tys. osób.

Hancock dodał, że brytyjski rząd kupił od firm Roche i Abbott ponad 10 mln testów na obecność przeciwciał, które pozwalają sprawdzić, czy ktoś miał koronawirusa w przeszłości. Od przyszłego tygodnia testom takim będą poddawani pracownicy służby zdrowia, domów opieki oraz ich pensjonariusze.

"To ważny kamień milowy i dalszy postęp w naszym krajowym programie testów. Nie jesteśmy jeszcze w stanie powiedzieć, że ci, którzy uzyskują pozytywny wynik w tych testach na przeciwciała, są odporni na koronawirusa. Ale w miarę jak nasze rozumienie choroby będzie coraz lepsze, rola tych testów na obecność przeciwciał będzie kluczowa" - podkreślił.

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono od początku epidemii ponad 3 mln testów na obecność koronawirusa - przeprowadzanych przy pomocy wymazów, czyli sprawdzających aktualne zakażenie. W ciągu ostatniego miesiąca możliwości testowania zostały znacząco zwiększone, a celem jest przeprowadzanie przed końcem maja co najmniej 200 tys. takich testów dziennie.

Czytaj więcej:

Na Wyspach 21 tys. "detektywów" będzie śledzić koronawirusa

Minąłeś zakażonego na ulicy? Wkrótce otrzymasz wiadomość

Superdrug sprzedaje od dziś test na koronawirusa

W UK ponad 36 tys. zgonów na Covid-19. Ponad ćwierć miliona zakażeń

  Komentarze
  • Bober
   22 maja, 12:58

   Nie długo będą badać "na oko",co za farsa!

  • Konsument
   22 maja, 15:33

   testy sa dobre w PL zglosilo sie juz pare osob z sms z sanepidu ze sa chore problem ze jeszcze nie mialy testu ktore i tak sa warte jak te w afryce co pokazywali

  • Cytat
   23 maja, 07:38

   ,, które pozwalają sprawdzić, czy ktoś miał koronawirusa w przeszłości.,, to po co ten cały cyrk na swiecie skoro był juz w przeszłosci , jak był to mozliwe ze wszyscy go mielismy dawno temu bezobjawowo , a swoja droga dlaczego wtedy tyle szumu nie było jak był , to co jeszcze przed ludzmi na swiecie musi byc ukryte , wyobrazcie to sobie sami

  • Kicia
   23 maja, 09:12

   Testy kupione w Chinach. Bez certyfikatu zdrowia europejskiego. Chinole zamiast testów na wirus covid 19 wysyłają testy ciążowe, pełno takich testów na aliexpress do kupienia. Wciąż Brytole to ciemnogród, nie sprawdzają certyfikatów tylko kupują co tanie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 08.07.2020
  GBP 4.970 złEUR 4.474 złUSD 3.967 złCHF 4.212 zł

  Sport


  Sport

  Reklama