Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wszystkie londyńskie szpitale i placówki medyczne znajdują się w strefie zanieczyszczonego powietrza

Wszystkie londyńskie szpitale i placówki medyczne znajdują się w strefie zanieczyszczonego powietrza
Stężenie dwutlenku azotu i drobnocząsteczkowych pyłów zawieszonych w obrębie placówek medycznych w Londynie przekracza normy określone przez WHO. (Fot. ISABEL INFANTES/AFP via Getty Images)
Jak wynika z najnowszych badań, wszystkie szpitale i placówki medyczne w Londynie znajdują się na obszarach uznawanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za strefy o podwyższonym poziomie zanieczyszczenia powietrza – informują brytyjskie media.
Reklama
Reklama

Mimo że wszystkie spełniają brytyjskie normy dotyczące jakości powietrza, nowa analiza przeprowadzona przez władze miasta wykazała, że placówki te nie spełniają bardziej rygorystycznych wytycznych WHO odnośnie dwóch głównych substancji zanieczyszczających powietrze - dwutlenku azotu i drobnocząsteczkowego pyłu zawieszonego.

Zanieczyszczone powietrze wpływa negatywnie na rozwój płuc dzieci i pogarsza przebieg chorób przewlekłych, takich jak astma, choroby płuc i serca. W badaniu wpływu zanieczyszczonego powietrza w Londynie stwierdzono, że dzieci dorastające w zanieczyszczonych częściach stolicy mają znacznie mniejszą objętość płuc, z ubytkiem około pięciu procent ich pojemności w porównaniu z rówieśnikami w pozostałych rejonach Anglii.

Rosną również dowody na związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a COVID-19. Najnowsze badania dowodzą, że występowanie tzw. długiego Covidu ma powiązanie z nieprawidłowościami zaobserwowanymi w płucach pacjentów cierpiących na duszności po wcześniejszym zakażeniu.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan, wezwał do pilnych działań w tej sprawie. "Zwalczanie zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście było dla mnie priorytetem, odkąd zostałem po raz pierwszy wybrany w 2016 roku i jestem bardziej zdeterminowany niż kiedykolwiek, aby zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby zwalczyć zanieczyszczenie powietrza" – oświadczył. "Nie mamy czasu do stracenia i nie zamierzam odkładać na przyszłość działań, które możemy podjąć już teraz" – dodał.

Burmistrz podjął już pewne działania w celu rozwiązania problemu toksycznego powietrza, emisji dwutlenku węgla i zagęszczenia ruchu w stolicy poprzez wprowadzenie, a następnie rozszerzenie Strefy Ultra Niskiej Emisji oraz zaostrzenie standardów Strefy Niskiej Emisji. Te dotychczasowe przedsięwzięcia pozwolą zmniejszyć liczbę przyjęć do szpitala związanych z zanieczyszczeniem powietrza o jeden milion do 2050 r. Pomoże to zaoszczędzić NHS i systemowi opieki społecznej 5 mld funtów.

Jednakże, jeśli nie zostaną podjęte dodatkowe starania w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza poza dotychczasową polityką, około 550 000 londyńczyków może zachorować na choroby związane z zanieczyszczeniem powietrza w ciągu najbliższych 30 lat, a skumulowany koszt dla NHS i systemu opieki społecznej szacuje się na 10,4 miliarda funtów.

Czytaj więcej:

Raport: Pandemia COVID-19 zwiększyła zanieczyszczenie środowiska w Europie

Mieszkańcy Londynu skarżą się na napady astmy. Winią zanieczyszczone powietrze

Londyn: Rośnie presja na burmistrza, aby zakazał samochodów z silnikiem Diesla

Londyn: Burmistrz rozważa kolejną opłatę dla kierowców nieekologicznych aut

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama