Menu

Włochy: Ponad 790 migrantów przybyło na Lampedusę w ciągu dwóch dni

Włochy: Ponad 790 migrantów przybyło na Lampedusę w ciągu dwóch dni
Burmistrz regionu wezwał rząd do wstrzymania się od komentarzy i przybycia na miejsce, aby "zobaczyć, co się dzieje". (Fot. Getty Images)
Ponad 700 migrantów przebywa w ośrodku na włoskiej wypie Lampedusa, w którym są miejsca tylko dla stu osób - taki obraz sytuacji przedstawiają włoskie media. W ciągu dwóch dni przybyło tam ponad 790 migrantów. Stopniowo są przewożeni na Sycylię.
Reklama

Początek lipca przyniósł nasilenie się fali migracyjnej. Na wyspę położoną najbliżej wybrzeża Afryki stale przypływają kolejne duże i małe łodzie.

W związku z pogarszającą się sytuacją na wyspie szef władz regionu Sycylia Nello Musumeci zwrócił się do rządu o wprowadzenie tam stanu kryzysowego. Na Lampedusie, dodał, są "problemy sanitarne, społeczne i ekonomiczne". "Potrzebna jest natychmiastowa reakcja" - oświadczył gubernator.

Władze regionalne wysłały do tamtejszego ośrodka zestawy diagnostyczne do badania na obecność koronawirusa.

Ostro sytuację podsumował były szef MSW, lider Ligi Matteo Salvini, który jest zwolennikiem surowej polityki migracyjnej.

"Wystarczyło mniej niż dwa tygodnie, by przekroczyć liczbę wszystkich migrantów przybyłych przez cały lipiec 2019 roku, kiedy Liga była w rządzie" - oświadczył Salvini. Podkreślił, że od początku lipca tego roku przypłynęło 1 137 migrantów, podczas gdy w tym samym miesiącu 2019 r. liczba ta wyniosła 1 088.

Odnosząc się do rządu Salvini zapytał: "Wspólnicy czy kretyni?".

Burmistrz Lampedusy Salvatore Martello oznajmił zaś mediom, że od dłuższego czasu zaprasza premiera Giuseppe Contego, by zobaczył, co dzieje się na miejscu. Jego zdaniem, rząd powinien tam wprowadzić stan klęski.

Czytaj więcej:

Matteo Salvini: "Włochy nie są już obozem dla uchodźców"

Niemcy ostrzegają: "Europie grozi większy kryzys migracyjny niż w 2015 r."

Turcja ostrzega Europę przed "nową falą uchodźców"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.08.2020
  GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama