Menu

Włochy: Koronawirus się szerzy, a branża turystyczna podnosi się z kryzysu

Włochy: Koronawirus się szerzy, a branża turystyczna podnosi się z kryzysu
Eksperci instytutu i resortu zdrowia zastrzegając, że sytuacja epidemiologiczna nie jest krytyczna, zaznaczyli jednak, że są sygnały wymagające "szczególnej uwagi". (Fot. Getty Images)
We Włoszech nadal szerzy się koronawirus, a krzywa zakażeń rośnie - to konkluzje najnowszego raportu krajowego Instytutu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia Włoch, ogłoszonego w piątek. Tymczasem branża turystyczna podnosi się z ciężkiego kryzysu z powodu pandemii.
Reklama
Reklama

Podsumowanie monitoringu przebiegu epidemii w tygodniu od 20 do 26 lipca opublikowano w dniu, gdy znów zanotowano wyższą dobową liczbę zgonów niż wcześniej- 9 oraz wysoki poziom nowych zakażeń - 379. Nowych przypadków nie ma tylko w jednym regionie - Dolinie Aosty.

"Utrzymuje się rozległe szerzenie się wirusa, który w sprzyjających warunkach tworzy ogniska o znacznych rozmiarach, niekiedy związane z przypadkami pochodzącymi z zagranicy" - zaznacza się w sprawozdaniu obu instytucji.

Eksperci instytutu i resortu zdrowia zastrzegając, że sytuacja epidemiologiczna nie jest krytyczna, zaznaczyli jednak, że są sygnały wymagające "szczególnej uwagi", ponieważ na poziomie kraju notuje się wzrost zdiagnozowanych przypadków zakażeń. Średni wskaźnik zakaźności wynosi 0,98, co oznacza wygaszanie epidemii. Ale w 8 z 20 regionów wynosi on ponad 1, czyli osoba zakażona zaraża kolejną następną.

W raporcie położony został nacisk na konieczność przestrzegania wymogów kwarantanny przez osoby przyjeżdżające z krajów ryzyka oraz te, które były w kontakcie z zakażonymi. "W przeciwnym razie w najbliższych tygodniach będziemy świadkami znacznego wzrostu przypadków w kraju" - zaznaczono.

Tymczasem włoska branża turytyczna radzi sobie lepiej niż w innych krajach - zarezerwowano niemal wszystkie miejsca na szczyt sezonu w połowie sierpnia.

Pozytywny obraz sytuacji przedstawiła Narodowa Agencja Turystyki Włoskiej podkreślając, że bardzo dobrze zapowiada się najważniejszy tydzień wakacji w kraju, od 10 do 16 sierpnia, którego kulminacją jest wywodzące się z czasów Cesarstwa Rzymskiego święto Ferragosto (15 sierpnia). Zarezerwowano 79 procent dostępnych w internecie miejsc w hotelach i pensjonatach oraz ośrodkach wakacyjnych.

Szczególnie oblężone są popularne nadmorskie miejscowości, takie jak Ravello (na zdj.). (Fot. Getty Images)

Szczególnie oblężone będą popularne nadmorskie miejscowości, takie jak Rimini, Ravello oraz cała kraina Cilento na południu. Wszędzie tam zajętych zostało od 80 do 98 procent miejsc.

Turyści masowo wybierają się też w góry, gdzie zarezerwowano 84 proc. pokojów.

Według prognoz agencji w tym roku, udział turystki w PKB Włoch spadnie o 2,6 punktów procentowych w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy wynosił 5,7 proc. Szacuje się, że spadek ten będzie mniejszy niż w innych krajach, na przykład w Hiszpanii.

Od 1 lipca we Włoszech można ubiegać się o bon turystyczny, który ma wesprzeć krajową turystykę i umożliwić rodzinom spędzenie wakacji w okresie kryzysu. Maksymalna wysokość bonu to 500 euro dla trzyosobowej rodziny.

Warunkiem uzyskania takiego wsparcia jest roczny dochód rodziny poniżej 40 tysięcy euro.

W przypadku rodzin złożonych z dwóch osób bon wynosi 300 euro. Osoby samotne mają prawo do pomocy w wysokości 150 euro.

Uruchomiona została specjalna aplikacja administracji publicznej, poprzez którą można zwrócić się o bon do wykorzystania do końca roku w hotelach, pensjonatach, ośrodkach agroturystycznych i wakacyjnych. Dotychczas złożono ponad 600 tysięcy wniosków o takie wsparcie.

Czytaj więcej:

Włochy: Zakaz wstępu dla osób przybywających z 13 krajów

Włochy: Maleją obawy przed koronawirusem. Rośnie wściekłość i smutek

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.05.2021
  GBP 5.2720 złEUR 4.5764 złUSD 3.7861 złCHF 4.1723 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama