Menu

Włochy: Koniec kwarantanny, czyli kluczowy etap otwarcia kraju

Włochy: Koniec kwarantanny, czyli kluczowy etap otwarcia kraju
Włochy robią duży krok w kierunku powrotu do względnej normalności. (Fot. Getty Images)
'Koniec kwarantanny' - tak rzymski dziennik 'La Repubblica' podsumowuje dzisiaj w nagłówku dalsze odmrażanie gospodarki kraju po 2 miesiącach zamknięcia. Od tego dnia wznawia działalność 800 tys. firm, lokali gastronomicznych i usługowych oraz sklepów.
Reklama

Włochy, gdzie z powodu pandemii panował najbardziej surowy w Europie reżim kwarantanny, robią duży krok w kierunku powrotu do względnej normalności, choć przy zachowaniu środków ochrony sanitarnej, przede wszystkim maseczek, rękawiczek i dystansowania społecznego.

Od rana mogą być otwarte wszystkie sklepy, bary, restauracje, salony fryzjerskie. Wznawiają prace muzea. Każdy może wychodzić z domu bez żadnych ograniczeń i konieczności prezentowania tzw. autocertyfikatu w razie kontroli. Wracają msze z udziałem wiernych, a także kontakty towarzyskie. Spotykać mogą się już nie tylko rodziny, jak dotąd, ale również przyjaciele.

W poszczególnych regionach jednak odmrażanie kolejnych branż będzie miało różny zasięg.

Władze Wenecji Euganejskiej, gdzie sytuacja epidemiczna stale się poprawia, zdecydowały o otwarciu niemal wszystkich sektorów biznesu i usług w poniedziałek. Wznowi tam działalność 80 tys. firm handlowych, usługowych i innych, a także hotele, schroniska górskie, baseny, siłownie i plaże. W samej Wenecji nie zostaną jednak na razie otwarte dwa historyczne lokale : Harry's Bar i Caffe Florian, bo – jak argumentują ich właściciele - w mieście nie ma przecież turystów, a to oni głównie byli ich klientami.

Od rana mogą być otwarte wszystkie sklepy, bary, restauracje, salony fryzjerskie. (Fot. Getty Images)

Również Liguria otwiera wszystko - ogłosił jej gubernator Giovanni Toti. Na Sardynii otwarte zostaną wszystkie plaże.

W najbardziej zaatakowanej przez koronawirusa Lombardii wszyscy klienci wchodzący do restauracji będą mieli mierzoną temperaturę - zdecydowały władze.

We Florencji w Toskanii większość restauracji w historycznym centrum pozostanie zamkniętych, bo ich właściciele uznali, że inwestycje w zapewnienie środków ochrony przekroczą wpływy, na jakie mogą liczyć przy obecnym braku ruchu turystycznego.

Z tego samego powodu nie zostanie na razie otwartych wiele hoteli w Rzymie. Przedstawiciele tej branży twierdzą, że prawdziwe ożywienie nastąpi wiosną przyszłego roku.

Jutro po ponad dwóch miesiącach można będzie ponownie zwiedzać rzymską Galerię Borghese, czyli kolekcję bezcenny

Czytaj więcej:

Włochy: W Rzymie stopniowy powrót do normalnego życia

Włochy: Od 18 maja podróże po regionie, od 3 czerwca otwarte granice kraju

Włochy: Słona kara za rzymskie wakacje

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama