Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Włochy: 13 łodzi z migrantami przypłynęło w ciągu niecałej godziny na Lampedusę

Włochy: 13 łodzi z migrantami przypłynęło w ciągu niecałej godziny na Lampedusę
Od początku roku do Włoch przypłynęło ponad 126 tysięcy migrantów. (Fot. ZAKARIA ABDELKAFI/AFP via Getty Images)
13 łodzi z ponad 140 migrantami przypłynęło w ciągu niecałej godziny wczoraj wieczorem na włoską wyspę Lampedusa - podała Ansa. Jak informuje agencja, po chaosie, jaki zapanował tam po przypłynięciu tak wielu łodzi jednocześnie, opanowano sytuację.
Reklama
Reklama

Wielu z przybyłych migrantów zeszło na ląd z pokładu motorówek patrolowych Gwardii Finansowej, których załogi zabrały ich z dryfujących łodzi. Na morzu panują dobre warunki; łodzie wysyłane przez przemytników odpływają z brzegów Afryki w grupach 4- 5 jednostek.

We wczorajszy wieczór na wyspie znów zapanował na krótko chaos, który szybko został opanowany. Wszyscy migranci z 13 łodzi trafili do miejscowego ośrodka rejestracyjnego. Siły porządkowe zapewniły, że sytuacja jest pod kontrolą. Łodzie sił porządkowych stale patrolują wody wokół Lampedusy.

Od początku roku do Włoch przypłynęło ponad 126 tysięcy migrantów.

Premier Giorgia Meloni, przebywająca w Nowym Jorku w związku z sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ oznajmiła dziennikarzom: "Nie pozwolę, aby Włochy stały się europejskim obozem uchodźców". "Trzeba - dodała- wypowiedzieć wojnę przemytnikom ludzi".

Szefowa włoskiego rządu oświadczyła: "Nie chodzi o relokację migrantów, ale o to, jak zatrzymać nielegalne wypłynięcia łodzi. Nikt nie może myśleć o tym, by rozwiązać problem, zrzucając go na barki innych". "Ja proszę o to, by wszyscy razem pracowali na rzecz obrony granic zewnętrznych; o to zresztą zawsze prosiłam" - zaznaczyła Giorgia Meloni. Zauważyła: "Inne kraje mają trudności z relokacją".

Jednym z problemów, z jakimi musi zmierzyć się rząd Giorgii Meloni jest -  jak informują dzisiejsze gazety - bunt władz regionów przeciwko konieczności znalezienia miejsc, w których w każdym z nich utworzone zostaną ośrodki repatriacji migrantów. Poszukiwania odpowiedniej lokalizacji już się rozpoczęły, ale towarzyszą im protesty miejscowych administracji.

Prasa przypomina, że do tej pory nie powiodły się próby skutecznego i masowego odsyłania migrantów, którzy nie mają prawa ubiegać się o azyl i pomoc we Włoszech. Wynika to głównie z tego, że Rzym nie ma odpowiednich porozumień z większością krajów pochodzenia tych osób. Według lokalnych władz utworzenie takich ośrodków nie rozwiąże więc problemu.

Czytaj więcej:

Włochy: Lampedusa ogłosiła stan wyjątkowy. Na wyspie przebywa 4,5 tysiąca imigrantów

Włochy: Rząd przyjął pakiet środków przeciw nielegalnej imigracji

    Komentarze
    • Sss89
      20 września 2023, 11:41

      Zapakować do Łodzi i wywieź spowrotem do Afryki po kilkunastu razach przestaną płynąć

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama