Właściciele komunikatorów apelują do rządu UK. Chcą wycofania kontrowersyjnej ustawy
List otwarty zaadresowano bezpośrednio do brytyjskich władz, choć jego autorzy informują, że "jest on dla każdego, komu zależy na bezpieczeństwie i prywatności w sieci". Pod apelem podpisali się dyrektorzy platform WhatsApp, Signal, Wire, Viber, Element, OPTF oraz Threema.
"Jako firmy dostarczające kompleksowo szyfrowane usługi komunikacyjne, wzywamy rząd Wielkiej Brytanii do zajęcia się zagrożeniami, jakie ustawa UK Online Safety Bill stwarza dla prywatności i bezpieczeństwa wszystkich" - możemy przeczytać we wstępie listu.
Our position remains clear. We will not back down on providing private, safe communications. Today, we join with other encrypted messengers pushing back on the UK's flawed Online Safety Bill. pic.twitter.com/MwGBgcvgjk
— Signal (@signalapp) April 18, 2023
"W obecnym kształcie projekt ustawy może doprowadzić do końca szyfrowania typu end-to-end, otwierając drzwi do rutynowego, ogólnego i masowego nadzoru osobistych wiadomości. Zagrożone są wiadomości naszych przyjaciół, członków rodziny, pracowników, kadry kierowniczej, dziennikarzy, działaczy na rzecz praw człowieka, a nawet samych polityków, co fundamentalnie osłabiłoby zdolność każdego do bezpiecznego komunikowania się" - wyjaśniono.
Powyższy fragment odnosi się do samej intencji ustawy, która polega na nadaniu rządowi uprawnień do cenzury mowy i treści w sieci. Obejmuje to m.in. dostęp urzędników do prywatnych, zaszyfrowanych wiadomości ludzi, w celu sprawdzenia ich pod kątem nieakceptowalnych treści.
WhatsApp and other messaging apps oppose UK's move on encryption https://t.co/9HsxsHY1pv pic.twitter.com/zuqtua4Te5
— Reuters (@Reuters) April 19, 2023
Jest to nie tylko bardzo trudne, ale przede wszystkim wymagałoby od platform komunikacyjnych stworzenia "furtki" w bezpieczeństwie dla służb. Istnieje więc potencjalne ryzyko, iż "furtka" ta mogłaby być wykorzystana np. przez hakerów.
"Globalni dostawcy kompleksowo zaszyfrowanych produktów i usług nie mogą osłabiać bezpieczeństwa swoich produktów i usług, aby zadowolić poszczególne rządy" - podsumowują właściciele najpopularniejszych komunikatorów w kraju.
"Nie może istnieć równolegle brytyjska wersja internetu lub wersja szyfrowania end-to-end specyficzna dla Wielkiej Brytanii. Rząd musi ponownie przemyśleć ustawę i zachęcić firmy do oferowania więcej prywatności i bezpieczeństwa, a nie mniej" - zakończono apel.
Czytaj więcej:
Ryzykowne zachowania w sieci "czymś normalnym" dla młodych mieszkańców UK?
WhatsApp zniknie z UK? "To aż niewiarygodne"
Chiny oskarżają USA o "nieuzasadnione ataki" na TikToka