Menu

Władze regionu Włoch chcą kar więzienia za łamanie kwarantanny

Władze regionu Włoch chcą kar więzienia za łamanie kwarantanny
Szef władz regionu: Kara do 1 000 euro za ucieczkę z izolacji sanitarnej "wydaje mi się śmieszna". (Fot. Getty Images)
Szef władz regionu Wenecja Euganejska na północy Włoch, Luca Zaia, zapowiedział dzisiaj zaostrzenie środków w ramach walki z szerzeniem się koronawirusa. Jego zdaniem, w niektórych przypadkach za łamanie przepisów należałoby wprowadzić karę więzienia.
Reklama

Decyzję o przywróceniu części restrykcji gubernator podjął po wykryciu ogniska SARS-CoV-2 w Vicenzy i po tym, gdy wskaźnik zakaźności wzrósł w regionie z 0,4 do 1,63, co oznacza powrót szerzenia się tego patogenu. To także reakcja na powtarzające się w ostatnich dniach przypadki tworzenia się skupisk ludzi i braku przestrzegania dystansu społecznego.

"W ten sposób nie wyjdziemy z tego. Moim zdaniem, za niektóre zachowania powinna być przewidziana kara więzienia" - oświadczył Zaia. Ogłosił, że w poniedziałek wyda nowe rozporządzenie.

Następnie, odnosząc się do obowiązujących w kraju przepisów, wypowiedział się o karze do 1 000 euro za ucieczkę z izolacji sanitarnej. "Wydaje mi się, że to śmieszne. Uważam, że konieczna byłaby przymusowa hospitalizacja, bo trzeba być bardzo surowym" - stwierdził polityk prawicowej Ligi.

Zapowiedział zerową tolerancję dla łamania przepisów o walce z epidemią, a także - jak dodał - gdy będą do tego podstawy, zgłoszenie sprawy do prokuratury. "Nie możemy pozwolić na szerzenie się wirusa z powodu czyjegoś braku odpowiedzialności" - stwierdził szef władz Wenecji Euganejskiej. "Nie powinniśmy zastanawiać się nad tym, czy wirus wróci w październiku, bo już go tu mamy" - zauważył Zaia.

Region ten został zaatakowany przez koronawirusa jako jeden z pierwszych. To tam też zanotowano pierwszy we Włoszech zgon. W Wenecji Euganejskiej zmarło łącznie ponad 2 tysiące osób.

Czytaj więcej:

Wenecja Euganejska chce otworzyć wszystko, Lombardia ostrożna

Włochy: Koniec kwarantanny, czyli kluczowy etap otwarcia kraju

Burmistrz Wenecji cieszy się z przyjazdu turystów z Niemiec

Do Wenecji wrócili turyści, a wraz z nimi kłopoty

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.08.2020
  GBP 4.901 złEUR 4.410 złUSD 3.724 złCHF 4.100 zł

  Sport


  Sport

  Reklama