Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wielka Brytania zgodziła się na ekstradycję Assange'a do USA

Wielka Brytania zgodziła się na ekstradycję Assange'a do USA
W Londynie od wielu miesięcy trwają protesty przeciwko deportowaniu Assange'a. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd wyraził dzisiaj zgodę na ekstradycję Juliana Assange'a - założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks - do USA, gdzie czeka go proces w związku z oskarżeniami o szpiegostwo i ujawnienie tajnych informacji.
Reklama
Reklama

Ministerstwo spraw wewnętrznych potwierdziło, że szefowa Home Office (brytyjskiego MSW) Priti Patel podpisała nakaz ekstradycji.

"W dniu 17 czerwca, po rozpatrzeniu sprawy zarówno przez sąd magistracki, jak i Wysoki Trybunał, zarządzono ekstradycję pana Juliana Assange'a do USA. Sądy brytyjskie nie stwierdziły w tej sprawie, by ekstradycja pana Assange'a była uciążliwa, niesprawiedliwa lub by stanowiła nadużycie proceduralne. Nie stwierdziły również, że ekstradycja byłaby niezgodna z jego prawami człowieka, w tym z jego prawem do rzetelnego procesu sądowego i do wolności wypowiedzi, oraz że podczas pobytu w USA nie byłby odpowiednio traktowany, w tym w odniesieniu do jego zdrowia" - napisano w oświadczeniu.

Assange, który zaprzecza, że popełnił jakiekolwiek wykroczenie, ma 14 dni na odwołanie się od tej decyzji, a jego zespół prawny zapowiedział, że to zrobi.

"To nie jest koniec walki. To dopiero początek nowej batalii prawnej. Będziemy się odwoływać za pośrednictwem systemu prawnego" - napisano na profilu WikiLeaks na Twitterze. "To czarny dzień dla wolności prasy i brytyjskiej demokracji" - dodano.

USA domagają się ekstradycji Assange'a w związku z publikacją przez WikiLeaks w 2010 i 2011 roku tysięcy tajnych dokumentów dotyczących operacji w Afganistanie i Iraku, co - jak przekonują - naraziło na niebezpieczeństwo życie wielu ludzi.

Prokuratorzy w USA postawili 50-letniemu Assange'owi 17 zarzutów szpiegostwa i jeden przestępstwa komputerowego, za które łącznie grozi mu do 175 lat więzienia. Assange twierdzi, że zarzuty są motywowane politycznie.

Assange od 2019 roku jest przetrzymywany w więzieniu o zaostrzonym rygorze Belmarsh w Londynie. Wcześniej przez siedem lat korzystał ze schronienia, którego udzieliła mu ambasada Ekwadoru w Wielkiej Brytanii. 

Czytaj więcej:

Brytyjski sąd: Julian Assange może być wydany władzom USA

Brytyjski sąd: Założyciel WikiLeaks Assange może się odwołać do Sądu Najwyższego

Brytyjski sąd odmówił Assange'owi zgody na apelację. Jego ekstradycja do USA coraz bliższa

Nakaz ekstradycji Juliana Assange'a do USA trafi do zatwierdzenia przez Priti Patel

  Komentarze
  • Matt Londonist
   17 czerwca, 15:07

   To juz po nim. Popelni samobojstwo w celi. Jak Epstein. Dobry byl z niego herbatnik.

  • Qwa
   17 czerwca, 15:52

   Ciekawe, ze czlowiek ujawnil swiatowe machloje, atwraz jest publicznym wrogiem nr 1... Ciekawe za ile lub za co angole go oddali...

  • Mać
   17 czerwca, 20:35

   Do Qwa. Świetnie, że ujawnił, ale dlaczego nie zrobił tego z ruskimi machlojkami ?

  • Hu7
   18 czerwca, 06:11

   Bo świat jest zły

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.08.2022
  GBP 5.5889 złEUR 4.7053 złUSD 4.6024 złCHF 4.8153 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama