Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wielka Brytania zakaże importu z rosyjskich diamentów, miedzi, aluminium i niklu

Wielka Brytania zakaże importu z rosyjskich diamentów, miedzi, aluminium i niklu
Rosja jest jednym z największych na świecie producentów i eksporterów diamentów. Na zdj. sortownia surowych rosyjskich diamentów Alrosa w mieście Mirny w Jakucji. (Fot. ALEXANDER NEMENOV/AFP via Getty Images)
Wielka Brytania wprowadzi zakaz importu rosyjskich diamentów oraz pochodzących z Rosji miedzi, aluminium i niklu - poinformował w nocy z czwartku na piątek brytyjski rząd przed rozpoczęciem w Japonii obrad szczytu grupy G7.

Jak wskazano w wydanym oświadczeniu, wartość rosyjskiego eksportu diamentów wyniosła w 2021 r. 4 miliardy dolarów, a Wielka Brytania już wcześniej podjęła kroki w celu ograniczenia tego importu nakładając sankcje na państwową rosyjską spółkę Alrosa i obejmując diamenty dodatkowym cłem w wysokości 35 proc.

Zapowiedziano, że jeszcze w tym roku przyjęta zostanie ustawa zakazująca importu rosyjskich diamentów, miedzi, aluminium i niklu, analogiczna do tej, która już zakazuje importu żelaza i stali.

Oprócz tego rząd przygotowuje nowe indywidualne sankcje wymierzone w 86 osób i firm z kompleksu wojskowo-przemysłowego Rosji oraz osób zaangażowanych w kluczowe źródła przychodów, takie jak energia, metale i żegluga. Obejmować one będą osoby wspierające Kreml w aktywnym osłabianiu wpływu istniejących sankcji.

W oświadczeniu podkreślono, że sankcje nałożone na Rosję przez Wielką Brytanię i inne kraje z grupy G7 mają wyraźny stopniowy wpływ na degradację działań wojennych Władimira Putina. Rosja jest odcięta od zachodnich rynków finansowych, a przychody kraju z ropy naftowej stale maleją. Ponad 60 proc. jej rezerw zagranicznych - o wartości 275 miliardów funtów - zostało unieruchomionych.

Brytyjski rząd przypomniał też, że od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę objął sankcjami już ponad 1 500 osób, firm i organizacji oraz zamroził aktywa o wartości 18 miliardów funtów.

Czytaj więcej:

UK nałożyło sankcje na osoby pomagające rosyjskim oligarchom ukrywać majątek

Pomimo sankcji, bogaci Rosjanie wciąż robią interesy w Polsce

UK nakłada nowe sankcje na Rosję. Powodem skazanie rosyjskiego opozycjonisty Kara-Murzy

"Financial Times": G7 i UE wprowadzą zakaz importu rosyjskiego gazu gazociągami

  Komentarze
  • 83De91a
   19 maja, 17:29

   Czyli będzie jeszcze drożej, biedniej i chłodnej w domach z kartongipsu i paździerza w Albionie. Niech cały świat patrzy jak tonie byłe imperium.

  • Ogarnięty
   19 maja, 21:42

   Uk- fałszywy przyjaciel Polski, będzie żałował tego poniżania przez lata Polaków ciężko pracujących na angielskich nierobów. Anglia ma widać powód, że nie chce odtajnić archiwów z czasów II wojny światowej. Może dlatego bo byśmy się dowiedzieli za ile tragedii Polaków jest winny brytyjski wywiad, kto podpuścił ukraińskich nacjonalistów do rzezi wołyńskiej, dlaczego Beria, brytyjski agent podsunął Stalinowi plan masakry oficerów w Katyniu. Ruch Dobrobytu i Pokoju Macieja Maciaka przywróci dobre stosunki z sąsiadami , obce korporacje będą płacić podatki w Polsce. Morawiecki niszczy Polskę.

  • Wieśmac Jobo
   20 maja, 14:56

   @Ogarnij się, gościu. To my zawarliśmy deal z Angolami. Nikt nas do tego nie zmuszał. Trzeba było trzymać się Niemców, przeciw sowietom, a my w ostatniej chwili zrobiliśmy woltę. Po co, pytam się ? Mielibyśmy dwa wyjścia: albo pokonujemy bolszewików i jest spokój na lata, albo byśmy skończyli, jak w 1945. A tak, po sojuszu z UK, skonczylo sie, powyższym 1945.

  • Celestyn76
   20 maja, 17:08

   Diamenty I tak przyjade przez chalaciarzy z Antwerpii I Amsterdamu bo kacapy trzyma ja lapska na lewych diamentach z afryki wiec te ich embargo to pic na wode bo kacapy lataja po londynie g-wagenami jak dawniej i kupuja chalupy jak dawniej na lipne spolki zarejestrowane w brytyjskich terytoria h zaleznych

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł

  Sport