Menu

Wielka Brytania uzna ambasadora UE w Londynie

Wielka Brytania uzna ambasadora UE w Londynie
Raab (po lewej) i Borrell w końcu osiągnęli porozumienie. (Fot. Getty Images)
Szef dyplomacji Zjednoczonego Królestwa Dominic Raab i wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell zakończyli wczoraj kilkumiesięczny spór o rangę unijnego ambasadora w Londynie. Joao Vale de Almeida będzie miał taki sam status, jak szefowie państwowych misji dyplomatycznych.
Reklama
Reklama

Raab przez kilka miesięcy po Brexicie nie zgadzał się na przyznanie Portugalczykowi pełnego statusu dyplomatycznego, argumentując, że UE jest organizacją międzynarodową, a nie państwem.

Bruksela w odpowiedzi stosowała rodzaj ostracyzmu wobec szefa brytyjskiej misji dyplomatycznej przy UE, Lindsaya Croisdale-Appleby'ego, odmawiając mu nieraz spotkań z wyższymi urzędnikami unijnymi. Przyczyniało się to do wzrostu napięć wokół sytuacji w Irlandii Północnej i kwestii handlowych.

Wczoraj spór został ostatecznie rozstrzygnięty po spotkaniu Raaba i Borrella w Londynie.

"Cieszymy się, że wspólnie osiągnęliśmy porozumienie w oparciu o dobrą wolę. Ambasador UE będzie miał status zgodny z szefami misji państw. Personel delegacji UE będzie miał przywileje i immunitety potrzebne do skutecznego funkcjonowania, umożliwiające jednocześnie skuteczne sprawowanie wymiaru sprawiedliwości" - oświadczyli we wspólnym komunikacie szefowie dyplomacji obu stron.

Czytaj więcej:

UK odmawia nadania pełnego statusu dyplomatycznego ambasadorowi UE

Brexit: PE poparł umowę handlową między Wielką Brytanią i UE

Ekspert: Brexit powoduje, że stawiane będą pytania o status Irlandii Płn.

  Komentarze
  • Tom
   7 maja, 07:10

   Nie rozumiem, jak moze jakis urzędas UE być roeny rangą ambasadora? Przynaję rację UK, ze UE to nie państwo, a splendor ambasadora przysługuje jedynie przedstawicielowi danego państwa. Stosowanie otracyzmu wobec polityków jest wręcz niedopuszczalne. Otracyzm = dyskryminacja, co to za hipokryzja. Tak UE mowi o inkkuzji, a stosuje jakąś dyskryminacje?

  • Nauczony UK
   7 maja, 08:30

   Do Tom albo Tomasz EU to związek państw jak sama nazwa wskazuje Union trzeba się douczyć i się nie ośmieszać a swoją drogą w jaki sposób tu wyjechałeś i po co ? Nie dzięki EU i ich przepisom ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama