Menu

Wielka Brytania nie chce szczepionek na koronawirusa od UE

Wielka Brytania nie chce szczepionek na koronawirusa od UE
Brytyjczycy prowadzą negocjacje z producentami na własną rękę. Część szczepionek ma być produkowana również w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania nie przystąpi do unijnego programu wspólnych zakupów szczepionki przeciwko koronawirusowi - przekazał brytyjski ambasador przy UE Sir Tim Barrow. Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock wskazał m.in., że 'Wielka Brytania prowadzi już bardziej zaawansowane rozmowy z producentami'.
Reklama

W liście do Komisji Europejskiej wskazałon, że Wielka Brytania zrezygnowała z takiej możliwości, bo jak sama KE wyjaśniła, Londyn nie miałby wpływu na podejmowane decyzje, w tym dotyczące producentów, z którymi prowadzone będą negocjacje, ceny, ilości oraz terminów dostaw szczepionek. Nie mógłby również "prowadzić równoległych negocjacji z potencjalnymi dostawcami szczepionek", co oznaczałoby, że musiałby przerwać własne rozmowy z tymi dostawcami, z którymi UE też negocjuje.

Unijny program ma na celu zabezpieczenie dostaw potencjalnych szczepionek przeciwko koronawirusowi w ramach wspólnych negocjacji prowadzonych przez KE w imieniu wszystkich państw członkowskich. W zamian za prawo do zakupu określonej liczby szczepionek w uzgodnionych ramach czasowych i po ustalonej cenie KE sfinansuje część kosztów wstępnych poniesionych przez producenta szczepionek.

Barrow zastrzegł dodał, że nadal może istnieć współpraca między Wielką Brytania a UE w w takich dziedzinach, jak wymiana informacji na temat potencjalnych szczepionek oraz prowadzonych testów szczepionek, a także w zakresie inwestycji w ich produkcję oraz tworzenia zapasów.

Matt Hancock potwierdził, że nie ma mowy o współpracy z UE w sprawie zakupów szczepionki. (Fot. Getty Images)

Odnosząc się do tej sprawy brytyjski minister zdrowia Matt Hancock oznajmił, że przystąpienie do unijnego programu oznaczałoby rezygnację z własnych, bardziej zaawansowanych negocjacji. Podkreślił, że jednym z warunków unijnego programu było to, że Wielka Brytania musiałaby przerwać "własne negocjacje i prowadzić je tylko za pośrednictwem Komisji Europejskiej, a my nie jesteśmy na to przygotowani". "Myślimy, że w ten sposób pójdziemy szybciej" - oświadczył.

Wielka Brytania zawarła już umowę o dostawie 100 milionów dawek testowanej obecnie szczepionki, która została opracowana przez Uniwersytet w Oksfordzie i będzie wytwarzana przez brytyjskiego producenta leków AstraZeneca. Według mediów, prowadzi również rozmowy z innymi firmami farmaceutycznymi GSK i Sanofi.

Czytaj więcej:

Pierwsze wyniki szczepionek na Covid-19 w październiku

Komisja Europejska będzie walczyć o szczepionki dla Europejczyków

Londyn: Pierwszy ochotnik otrzymał szczepionkę na koronawirusa

Tylko co trzeci Polak chce się zaszczepić na koronawirusa

  Komentarze
  • Roman
   11 lipca, 14:21

   On juz byl ministrem od wszytkiego nastoeny wybitny specjalista od wszytkiego ta druga czesc nazwiska mowi wszystko

  • Adam
   11 lipca, 15:47

   Jasne będzie to mieszanka paracetamolu i syropu na kaszel.

  • Bubu
   11 lipca, 18:20

   podobno angielscy lekarze przezucili sie na ibuprofen

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości