Menu

"Wielka Brytania ma obowiązek sprzeciwić się działaniom Chin w sprawie Hongkongu"

"Wielka Brytania ma obowiązek sprzeciwić się działaniom Chin w sprawie Hongkongu"
Hongkong to jedno z największych centrów finansowych i portów morskich świata, z rekordową liczbą wieżowców. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania ma szczególny moralny obowiązek przeciwstawić się zastraszaniu przez władze Chin mieszkańców Hongkongu - stwierdził w opublikowanej dzisiaj rozmowie z gazetą 'The Times' Chris Patten, ostatni brytyjski gubernator tej byłej brytyjskiej kolonii.
Reklama

"To, co widzimy, to nowa chińska dyktatura. Myślę, że mieszkańcy Hongkongu zostali zdradzeni przez Chiny, które po raz kolejny udowodniły, że nie można im ani trochę ufać. Brytyjski rząd powinien jasno powiedzieć, że to, co widzimy, jest całkowitym zniszczeniem Wspólnej Deklaracji (z 1984 r. o zwrocie Hongkongu Chinom - przyp. red.)*" - stwierdził Patten, który był gubernatorem Hongkongu od 1992 r. do jego przekazania ChRL w 1997 r.

Patten uważa, że Wielka Brytania była szczególnie naiwna w podejściu do coraz bardziej ekspansjonistycznych Chin. Przypomniał o tym, jak były premier David Cameron i jego minister finansów George Osborne obiecywali nową "złotą erę" w relacjach z Chinami i wyraził nadzieję, że obecny szef brytyjskiego rządu Boris Johnson będzie bardziej asertywny.

"Chiny oszukują, próbują przekręcać rzeczy na swoją korzyść, a jeśli kiedykolwiek zwrócisz na to uwagę, ich dyplomatyczne wilki wojny próbują zastraszać i zmusić cię do uległości. To musi się skończyć, bo inaczej świat będzie znacznie mniej bezpieczny, a liberalna demokracja na całym świecie zostanie zdestabilizowana" - wskazał Patton.

W rankingach miast Hongkong jest najdroższym miejscem na świecie pod względem kosztów wynajmu nieruchomości (średnio 8 315 funtów miesięcznie). (Fot. Getty Images)

Jego zdaniem Wielka Brytania ma szczególne moralne, gospodarcze i prawne zobowiązania wobec Hongkongu. "Mamy zobowiązania, ponieważ podpisaliśmy umowę. Jeśli nie mamy żadnych obowiązków wobec mieszkańców Hongkongu i ich sposobu życia, to za kogo jesteśmy odpowiedzialni?" - pyta Patton na łamach "The Times".

Według niego Wielka Brytania pozwoli części mieszkańcom Hongkongu na osiedlenie się. "Powinniśmy być bardziej wyrozumiali, powinniśmy zezwolić im na dłuższe okresy pobytu i pracy tutaj, jeśli są studentami. Kiedy ludzie są politycznie zagrożeni, powinniśmy być bardziej gotowi, żeby pozwolić im się tu osiedlić" - zauważył Patton. Zastrzegł przy tym, że "oczywiście, nie ma tu mowy o milionach".

Były gubernator Hongkongu nie ma wątpliwości, że Chiny wykorzystują pandemię koronawirusa do zwiększania swoich wpływów w świecie. "Podczas gdy reszta świata walczy z epidemią, która nie byłaby taka zła, gdyby Chińczycy byli bardziej transparetni, (Chiny) wykorzystują fakt, że reszta świata jest na tym skoncentrowana i prężą muskuły na Morzu Południowochińskim i machają szablami wokół Tajwanu" - przekonuje.

Wraz z przejęciem Hongkongu przez Chiny poszczególne miasta hongkońskie utraciły swój dotychczasowy status – całe terytorium Hongkongu stało się jednym obszarem miejskim. (Fot. Getty Images)

Patten podkreślił, że ucieszyły go doniesienia, że Johnson chce ograniczyć zależność Wielkiej Brytanii od Chin w zakresie niezbędnych artykułów medycznych i importu strategicznych towarów. "Uważam, że to ma wielki sens" - podkreślił. Patten uważa też, że rząd powinien dokładnie zastanowić się nad dopuszczeniem chińskiej firmy Huawei do budowy brytyjskiej sieci 5G.

Na rozpoczętej wczoraj dorocznej sesji chiński parlament zajmie się wprowadzeniem w Hongkongu przepisów przeciwko terroryzmowi, separatyzmowi, działalności wywrotowej i zagranicznym ingerencjom w sprawy regionu. Według obserwatorów, wprowadzenie tych przepisów z pominięciem hongkońskiego parlamentu byłoby najpoważniejszym jak dotąd krokiem Pekinu w stronę ograniczenia autonomii Hongkongu i przejęcia nad nim kontroli.

*Na mocy umowy chińsko-brytyjskiej, zawartej w 1984 roku, ustalono warunki, na których Hongkong powrócił do Chin po upływie okresu dzierżawy w 1997 roku i funkcjonuje obecnie jako specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej. Chiny zobowiązały się pozostawić władzom Hongkongu do 2047 roku dużą autonomię we wszystkich sprawach, z wyjątkiem polityki zagranicznej i sił zbrojnych. 

Czytaj więcej:

Hongkong: Służba zdrowia dołącza do antyrządowych protestów

Hongkong najchętniej odwiedzanym miastem świata

W Hongkongu dziesiątki tysięcy osób idą w prodemokratycznym marszu

Władze Hongkongu zezwoliły na otwarcie kin

  Komentarze
  • Arek
   23 maja, 18:14

   Co za idioci! Oddali hong kong chinom i nie maja juz nad nim protekcji, ale usa zaczely nowa runde walki z chinami wiec trzeba sie wlaczyc, bo ktos z bialego domu zatelefonowal do marionetki tutaj. Wychodza z unii, a chiny to dobry partner z ktorym moza zawrzec korzystna umowe handlowa, ale znowu sobie bruzdza na walsne zyczenie i tych wlodarzy z usa. Powodzonka.

  • Celestyn76
   23 maja, 23:30

   Wielka brytania a raczej obecnie lb ( little Britain)miala wiele razy normalny obowiazwk ktiry zawsze konczyl sie rzezia tych ktorych wielka brytania miala rzekomo obronic w rzeczywistosci robia to sami ci 3rzesza w koncu krolowa jest z dynastii Sachsen-coburg dla nieloznaki nazwanej windsor a ksiqze filip chcial nazwy Mountbatten czyli lo niemiecki battenberg bo jego przodkowie uciekli z niemiec do anglii

  • Madox
   23 maja, 23:37

   Nie oddali HK tylko skończyła się 99 letnia dzierżawa podpisana w 1898 roku...Zresztą nie mieli wyjścia-kolonializm brytyjski się już dawno skończył. Jak słusznie zauważyłeś,marionetka z Downing Str.jest non stop na "gorącej linii" ze swoimi mocodawcami zza oceanu.Na razie resetuje brytyjską gospodarkę i ekonomię. Po 1 stycznia 2021 zacznie się przecież na wyspach Nowa Świetlana Przyszłość !!! Tylko jak na razie wszystko wskazuje na wyjście bez porozumień handlowych z UE a są poganiani do szybkiego podpisania umowy o wolnym handlu z USA jeszcze przed wyborami prezydenckimi tam..

  • Prawdomówna
   24 maja, 14:52

   Już i tak po ptakach, teraz to mogą sobie tylko pogadać...

  • Juliusz
   25 maja, 02:56

   No a Brytole USA i reszta jak było widać na załączonych kartach historii przestrzegają umów.Hohi Panie aż miło.:-))))))

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.05.2020
  GBP 5.046 złEUR 4.511 złUSD 4.143 złCHF 4.260 zł

  Sport


  Sport

  Reklama