Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wielka Brytania uznała, że tzw. Państwo Islamskie popełniło ludobójstwo na jazydach

Wielka Brytania uznała, że tzw. Państwo Islamskie popełniło ludobójstwo na jazydach
Ruch ten wzmocnić głosy, domagające się ustanowienia międzynarodowego trybunału ds. zbrodni tzw. Państwa Islamskiego. (Fot. Getty Images)
Rząd Wielkiej Brytanii uznał czyny tzw. Państwa Islamskiego (PI) wobec jazydów za ludobójstwo - powiadomił resort w oświadczeniu. Brytyjski minister stanu ds. Bliskiego Wschodu Tariq Ahmad uznał, że jest to 'historyczna' decyzja, która ułatwi ofiarom dostęp do sprawiedliwości.

Reklama
Reklama

W sierpniu 2014 roku tzw. Państwo Islamskie, podmiot niepaństwowy zasilany międzynarodowymi islamistycznymi bojownikami i aspirujący do zajęcia historycznej pozycji kalifatu muzułmańskiego, zaatakował tradycyjną siedzibę jazydów - górę Sindżar w prowincji Niniwa na północy Iraku i rozpętał przeciwko tej etniczno-religijnej mniejszości irackiej falę mordów, gwałtów i uprowadzeń.

Bojownicy ISIS wymordowali tysiące ludzi - szacuje się, że liczba ofiar mogła sięgnąć 5 tys. - a około 10 tys. członków tej grupy religijnej porwali. Uprowadzili chłopców, by zrobić z nich żołnierzy; kobiety i dziewczęta stały się niewolnicami. Los ponad 2700 kobiet i dzieci nadal pozostaje nieznany.

Okrucieństwa popełnione na jazydach zostały uznane za spełniające prawną definicję ludobójstwa przez rządy Stanów Zjednoczonych, Kanady i Holandii, Parlament Europejski, Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) oraz organy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jazydzi, uważani przez ortodoksyjnych sunnitów za heretyków, wyznają synkretyczną religię, łączącą elementy wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu.

Minister Ahmad przypomniał, że reperkusje prześladowań są odczuwane przez jazydów po dziś dzień. "Sprawiedliwość i odpowiedzialność są kluczowe dla tych, których życie zostało zniszczone" - stwierdził, zapewniając, że Wielka Brytania będzie nadal zwalczać ISIS, także "poprzez odbudowę społeczności dotkniętych jego terroryzmem oraz zwalczanie trującej propagandy" kalifatu.

Decyzja rządu jest istotna również dlatego, że ponad 900 obywateli brytyjskich dołączyło do tzw. Państwa Islamskiego w Syrii oraz Iraku i uczestniczyło w zbrodniach tzw. Państwa Islamskiego. Będzie więc czynnikiem ułatwiającym ściganie sprawców za udział w ludobójstwie (nie zaś tylko za działania terrorystyczne) - zauważył portal tygodnika "Forbes". 

Czytaj więcej:

Syria: Wojska USA przeprowadziły operację przeciw jednemu z liderów tzw. Państwa Islamskiego

Europol: Islamski radykalizm wciąż największym zagrożeniem terrorystycznym w Europie

Holandia: Zatrzymano parę związaną z Państwem Islamskim planującą atak terrorystyczny w Niderlandach

Brytyjski minister obrony: Do 2030 r. możemy być zaangażowani w jakiś konflikt zbrojny

    Komentarze
    • Zenek
      2 sierpnia 2023, 15:49

      dostep do czego ? heheheheheheeheheh sprawiedliowsc dobry zart w UK

    • A moze by tak usa
      3 sierpnia 2023, 04:15

      A moze by tak usa-ej postawic przed trybunalem to byloby z czego sciagac , a jesli chodzi o ludobojstwo to mysle ze zajmuja pierwsze miejsce w swiecie .. nawet chyba nie ma co polezmizowac .. sami powoluja takue twory do zycia a potem niby przeciw temu walcza , mistrzowie falszywej flagi , obludy , klamstwa i ludobojstwa

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama