Wiele osób nie może uzyskać dostępu do e-wiz, aby udowodnić swoje prawo do pobytu w UK
Pod koniec grudnia Home Office przechodzi na cyfrowy system imigracyjny, a większość fizycznej dokumentacji potwierdzającej prawo do pobytu w Wielkiej Brytanii, takiej jak biometryczne zezwolenia na pobyt, straci ważność.
Jak dowiedział się "The Guardian", część szczególnie dużej grupy migrantów nie była w stanie uzyskać e-wiz, mimo że złożyli o nie wniosek i mają prawo je otrzymać. Setki tysięcy osób korzysta ze specjalnej wizy Home Office, znanej jako 10-letnia droga (10 Year Route). Jest to ścieżka imigracyjna, która może prowadzić do osiedlenia się w Wielkiej Brytanii i stałego pobytu.
Dzięki tej wizie osoby otrzymują Limited Leave to Remain (formę tymczasowej wizy) na okres 2,5 roku, która musi być odnawiana cztery razy w ciągu dziesięciu lat, co kosztuje tysiące funtów.
Wiele osób korzystających z tej drogi to osoby kolorowe o niskich dochodach, które mają opóźnienia wynoszące około roku przy każdym odnowieniu wizy, a podczas oczekiwania otrzymują tymczasowe pozwolenie 3C leave, które daje im możliwość, aby dalej pracować lub wynajmować nieruchomości.
UK - Many unable to access eVisas to prove right to be in UK, Home Office admits https://t.co/olJPXnhrMW
— Road Trip EU (@RoadTripEU1) December 2, 2024
Jednak wiele osób, które aplikowały o e-wizę podczas oczekiwania na odnowienie wizy, napotkało mur, gdy złożyły wniosek online. Chociaż na jednym ekranie jest napisane, że dana osoba ma swoją eVisę, to podczas próby jej otwarcia pojawia się następujący komunikat o błędzie: "Nie możemy przedstawić dowodu Twojego statusu. Może to wynikać z tego, że Twój status nie jest jeszcze gotowy do wyświetlenia w tej usłudze".
W odpowiedzi Home Office stwierdziło, że istnieją alternatywne sposoby dostarczenia dowodu, gdy eVisa danej osoby nie działa. Jednak dziennikarze "The Guardian" otrzymali od niektórych osób, które mają problemy z dostępem do swojej e-wizy informację, że niektórzy pracodawcy i agenci nieruchomości niechętnie akceptują jakiekolwiek inne dowody, co utrudnia im znalezienie pracy lub miejsca zamieszkania.
Nick Beales, szef kampanii Refugee and Migrant Forum of Essex and London, stwierdził, że problemy z e-wizą mogą doprowadzić do skandalu w stylu Windrush.
"W czerwcu sąd najwyższy orzekł, że zaniechanie przez rząd dostarczenia osobom z 3C leave cyfrowego dowodu statusu było niezgodne z prawem. Nowy rząd odmówił jednak wdrożenia tego orzeczenia" - zauważył.
The roll out of e-Visas continues to be mishandled, leaving thousands of people unable to demonstrate their right to live and work in the UK. Make sure you are keeping an eye out for information, especially if you have not yet set up a UKVI account. pic.twitter.com/9gaHclQy4v
— Migrant Voice 𧡠(@MigrantVoiceUK) November 25, 2024
"Ponieważ system wizowy stanie się wkrótce cyfrowy, kluczowe jest, aby każda osoba ze statusem imigracyjnym mogła natychmiast uzyskać dostęp do eVisas. W przeciwnym razie jest pewne, że w 2025 roku dziesiątki tysięcy osób z pozwoleniem 3C leave zostaną niesłusznie zawieszone w pracy, pozbawione świadczeń z tytułu niepełnosprawności i odmówi się im innych podstawowych usług" - ostrzegł Beales.
Zdaniem Home Office, posiadanie wyłącznie cyfrowego statusu imigracyjnego zwiększy bezpieczeństwo, ale wiele osób twierdzi, że nie jest w stanie uzyskać dostępu do swojej e-wizy.
Inni, którzy go uzyskali, mogą nie być w stanie uzyskać dostępu do swojego konta cyfrowego online z powodu braku dostępu do Internetu lub usterek technicznych w systemie. eVisa aktualizuje się online i nie ma kodu QR do pobrania.
UWAGA!
Osoby posiadające biometryczną kartę pobytu (BRC) lub posiadające status w ramach programu osiedleńczego dla obywateli UE (EU Settlement Status) posiadają już automatycznie e-wizę i nie muszą podejmować żadnych działań, aby ją uzyskać.
Czytaj więcej:
UK i ETA: Od podróżnych, w tym Polaków, będzie wymagany nowy cyfrowy dokument
Nowy brytyjski system eVisa może spowodować przymusowe deportacje
Robert Jenrick: "Tożsamość angielska jest zagrożona. Winna masowa imigracja"