Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wchodzą w życie nowe unijne przepisy dotyczące wielkich platform internetowych

Wchodzą w życie nowe unijne przepisy dotyczące wielkich platform internetowych
Akt o usługach cyfrowych (DSA) ma zaradzić nadmiernemu wpływowi na demokrację, prawa podstawowe, społeczeństwa i gospodarkę. (Fot. JUSTIN TALLIS/AFP via Getty Images)
Od wczoraj, 19 bardzo dużych - mających co najmniej 45 mln aktywnych użytkowników miesięcznie - platform i wyszukiwarek internetowych działających w Unii Europejskiej musi sprostać nowym, wysokim wymaganiom dotyczącym m.in. moderowania treści. To konsekwencja wejścia w życie w ubiegłym roku unijnego aktu o usługach cyfrowych (DSA). Na liście są m.in. Facebook, X, Wikipedia, YouTube, czy Google.
Reklama
Reklama

Nowe wymagania zakładają m.in., że użytkownicy będą mogli łatwo zgłaszać nielegalne treści, a "platformy będą musiały przetwarzać takie zgłoszenia z należytą starannością"; reklamy nie będą wyświetlane na podstawie wrażliwych danych użytkownika (takich jak pochodzenie etniczne, poglądy polityczne lub orientacja seksualna); platformy będą musiały zapewnić wysoki poziom prywatności, ochrony i bezpieczeństwa osób małoletnich.

Od wczoraj nie jest już dozwolona reklama ukierunkowana i oparta na profilowaniu dzieci; platformy i wyszukiwarki muszą przeciwdziałać ryzyku związanemu z rozpowszechnianiem nielegalnych treści w internecie oraz negatywnym skutkom dla wolności wypowiedzi i informacji; platformy muszą też analizować konkretne zagrożenia i wprowadzać środki ograniczające ryzyko – na przykład w odniesieniu do rozprzestrzeniania dezinformacji i nieautentycznego korzystania z usługi.

Lista podmiotów, która mają się zastosować do regulacji, obejmuje 17 "bardzo dużych platform internetowych" i 2 "bardzo duże wyszukiwarki internetowe": Alibaba AliExpress, Amazon Store, Apple AppStore, Booking.com, Facebook, Google Play, Google Maps, Google Shopping, Instagram, LinkedIn, Pinterest, Snapchat, TikTok, X (Twitter), Wikipedia, YouTube, Zalando, a także Bing i Google Search.

Akt o usługach cyfrowych, który wszedł w życie w listopadzie ub.r. "stosuje się do wszystkich usług cyfrowych, które łączą konsumentów z towarami, usługami lub treściami" - tłumaczy Komisja Europejska.

Ustanowione w nim nowe, kompleksowe obowiązki platform internetowych mają "ograniczać szkodliwe zjawiska i przeciwdziałać zagrożeniom w internecie" oraz "zapewnić nowe możliwości ochrony użytkowników, a przedsiębiorstwom zagwarantować pewność prawa na całym jednolitym rynku".

W przypadku niewywiązania się z nałożonych obowiązków koncernom grozi kara nawet do 6 proc. ich rocznych obrotów handlowych.

Krytycy regulacji obawiają się, że może ona zostać użyta do cenzury w internecie pod pretekstem walki z "mową nienawiści" i dezinformacją.

Czytaj więcej:

Wielka Brytania bez dostępu do Wikipedii? To możliwe

Twitter może być "wyrzucony" z Unii Europejskiej

Prawo.pl: Polski fiskus uważnie przegląda media społecznościowe podatników

USA: Twitter zmienił logo, ptaka zamienił na literę X wpisaną w czarne pole

BBC ostrzega przed placówkami medycznymi wykorzystującymi fikcyjne opinie w Google

Badacze o szkodliwości korzystania z Facebooka: Brak na to dowodów

    Komentarze
    • Glan
      26 sierpnia 2023, 12:23

      a co was to obchodzi brexitowców wy nawet oprócz rosji i białorusi nie przestrzegacie praw człowieka ,syf totalny

    • Z patologii UK
      26 sierpnia 2023, 13:48

      Glan dokładnie widzę że Polakom tutaj zaczynają się otwierać oczy czym stało się UK tutaj wchodzi ustawa odwrotna do europejskiej profilować to będą tylko ludzi i próbować zrobić przestępcą na siłę i odblokowanie enkrypcji czyli wszystko co zablokowane będą swobodnie czytać a tobie będzie się wydawać że jesteś safe.

    • Taa
      27 sierpnia 2023, 08:11

      Wezcie sie lepiej za onlyfans, bo coraz mlodsze gowniary tam "zarabiaja", a do normalne pracy nie ma komu... seksworking to chyba bedzie top1 praca za pare lat. Swiat zdziczal.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama