Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ważna zmiana przepisów imigracyjnych w UK. Chodzi o EU Settlement Scheme

Ważna zmiana przepisów imigracyjnych w UK. Chodzi o EU Settlement Scheme
Osoby posiadające status osoby osiedlonej nie muszą posiadać wizy, aby żyć i pracować w Zjednoczonym Królestwie. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd zaktualizował w ubiegłym miesiącu przepisy w kraju, wprowadzając wiele zmian związanych z prawami migrantów. Jedna z nowych regulacji jest bardzo istotna z punktu widzenia imigrantów z krajów UE - dotyczy bowiem statusu zasiedlenia.
Reklama
Reklama

Nowe przepisy imigracyjne, uchwalone w brytyjskim parlamencie 17 lipca, wprowadzają ważny przepis dotyczący osób, które posiadają pre-settled status. Zgodnie ze zmianami, już od września ich status będzie automatycznie przedłużony o kolejne 2 lata. 

Status ten wygaśnie i przestanie być ważny, jeśli w tym czasie osoby go posiadające nie aplikują z powodzeniem o przyznanie im pełnego statusu osoby osiedlonej (settled status). 

Zmiana została włączona do przepisów imigracyjnych w następstwie orzeczenia sądu z zeszłego roku. Stwierdzono wówczas, że program EU Settlement Scheme pośrednio narusza umowę o wystąpieniu między Wielką Brytanią a UE, wymagając od posiadaczy pre-settled status złożenia kolejnego wniosku - tym razem o settled status - aby stać się legalnym rezydentem.

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych (Home Office) zdecydowało więc o automatycznym wydłużeniu okresu, w czasie którego można zalegalizować w pełni swój pobyt.

Termin składania wniosków w ramach EU Settlement Scheme upłynął 30 czerwca 2021 r. Osoby, które się spóźniły i nie zalegalizowały swojego pobytu, w pewnych okolicznościach wciąż mogą dokonać aplikacji.


Czym jest EU Settlement Scheme?

Program EUSS ma na celu pomóc imigrantom z krajów UE w zabezpieczeniu swoich praw, które nabyli, gdy emigrowali na Wyspy w czasach, gdy te były jeszcze częścią Wspólnoty.

Osoby posiadające status osoby osiedlonej (settled status) mają zagwarantowane prawo do życia i pracy na terytorium Wielkiej Brytanii bez konieczności ubiegania się o wizę. 

Do 31 marca 2023 r. z programu EUSS skorzystało 5,6 mln imigrantów z kontynentalnej Europy. Około 3,5 mln z nich przyznano settled status, a 2,1 mln - pre-settled status. 510 tys. osobom odmówiono legalizacji pobytu w ramach programu.

Osoby z pre-settled status otrzymają dodatkowe dwa lata, aby w pełni zalegalizować swój pobyt. (Fot. Getty Images)

Co oznaczają zmiany?

Od września 2023 r. imigranci, którzy wciąż nie uzyskali settled status, będą mieć pre-settled status przedłużony o kolejne dwa lata - zanim ostatecznie wygaśnie. Proces jest automatyczny i będzie można go zweryfikować bezpośrednio w na stronie "View and Prove".

Dzięki temu rozwiązaniu żaden posiadacz pre-setted status nie utraci nagle prawa do życia i pracy w Wielkiej Brytanii, jeśli wciąż nie przyznano mu settled status.

Home Office jednocześnie zapowiedział, że chce "zautomatyzować cały proces, aby osoby z pre-settled status automatycznie otrzymywały settled status, gdy się do tego zakwalifikują". Proces miałby odbywać się bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku i ma rozpocząć się w przyszłym roku.

Czytaj więcej:

Home Office nie złoży apelacji w sprawie nowych wniosków tymczasowo osiedlonych obywateli UE

Nielegalni imigranci w UK. Rząd przedstawił nowe prawo

"Imigranci w UK muszą nauczyć się angielskiego i zrozumieć normy społeczne"

    Komentarze
    • Czytelnik anonimowy
      12 sierpnia 2023, 10:16

      nie dotyczy niektórych Polaków bo sa oni tutaj zwyczajnie nielegalnie nawet nie mają statusu i to jest takich ludzi bardzo dużo nie mają dokumentów a za pracują przez agencję na konto bankowe kolegi

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama