Menu

Watykan: Aresztowano pośrednika w transakcji zakupu kamienicy w Londynie

Watykan: Aresztowano pośrednika w transakcji zakupu kamienicy w Londynie
Jak ujawniono, kamienicę za 200 mln euro kupiono z datków od wiernych. (Fot. Getty Images)
W Watykanie zatrzymano w piątek i osadzono w areszcie żandarmerii brokera Gianluigiego Torziego, który pośredniczył w będącej przedmiotem śledztwa operacji zakupu kamienicy w Londynie za 200 milionów euro. O zatrzymaniu poinformowało biuro prasowe Watykanu.
Reklama

Sprawa zakupu kamienicy przez Watykan wywołała w ubiegłym roku skandal, ponieważ - jak ujawniły media - część pieniędzy na tę transakcję pochodziła ze świętopietrza, czyli datków na dobroczynną działalność papieża.

W sprawie kamienicy przy Sloane Avenue śledztwem objęto w październiku zeszłego roku pięciu uczestniczących w transakcji pracowników Stolicy Apostolskiej, w tym dwóch urzędników z Sekretariatu Stanu. W maju br. zostali zwolnieni z pracy w Watykanie.

Broker z południa Włoch został aresztowany po tym, gdy przesłuchał go promotor sprawiedliwości watykańskiego trybunału, czyli odpowiednik prokuratora. Trafił do celi w koszarach watykańskiej żandarmerii.

Torzi usłyszał zarzuty wymuszeń, sprzeniewierzenia i prania pieniędzy, oszustwa, za które według watykańskiego kodeksu karnego grozi do 12 lat więzienia - poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.07.2020
  GBP 4.950 złEUR 4.471 złUSD 3.969 złCHF 4.203 zł

  Sport


  Sport

  Reklama