Menu

WHO: Szczepionka przeciwko Covid-19 może przyspieszyć ożywienie gospodarcze

WHO: Szczepionka przeciwko Covid-19 może przyspieszyć ożywienie gospodarcze
Szef WHO przestrzegł przed "szczepionkowym nacjonalizmem" i zachęcił wszystkie kraje, aby dzieliły się swoimi odkryciami, jeśli są skuteczne. (Fot. Getty Images)
Ożywienie gospodarcze na całym świecie nastąpi szybciej, jeśli przyszła szczepionka przeciwko koronawirusowi zostanie udostępniona wszystkim jako dobro publiczne - oświadczył szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Reklama

"Dzielenie się szczepionkami lub udostępnianie innych narzędzi naprawdę pomaga światu dojść do siebie. Szczepionkowy nacjonalizm nie jest dobry" - ocenił Tedros, nawiązując do rywalizacji krajów i firm farmaceutycznych, którym zależy na zdobyciu jak najwięcej zamówień z wyprzedzeniem.

Dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan zapytany o rosyjską szczepionkę odpowiedział, że teraz należy potwierdzić bezpieczeństwo i skuteczność jakiejkolwiek szczepionki, niezależnie od jej pochodzenia.

Ryan wyraził również przekonanie, że władze powinny być w stanie wykazać skuteczność szczepionki w wyniku tradycyjnych badań klinicznych, a nie umyślnego wystawienia zaszczepionych ochotników na działanie wirusa, celem sprawdzenia jej działania.

Tedros dodał również w trakcie konferencji, że przywództwo Stanów Zjednoczonych i wsparcie tego kraju dla zdrowia publicznego na świecie uratowały wiele istnień ludzkich. Niedawne wycofanie się USA z WHO nie dotyczyło finansów, ale relacji tej agencji ONZ z Chinami. Tedros wyraził nadzieję, że Waszyngton ponownie rozważy swoje stanowisko w tej sprawie.

Tymczasem prezydent USA Donald Trump przekazał w wywiadzie radiowym, że Stany Zjednoczone mogą dysponować szczepionką przeciwko koronawirusowi jeszcze przed wyborami 3 listopada, co jest bardziej optymistyczną prognozą niż termin przedstawiony przez amerykańskich ekspertów ds. zdrowia.

Czytaj więcej:

Wielka Brytania nie chce szczepionek na koronawirusa od UE

Doradcy Johnsona: Koronawirus zostanie z nami przez lata

USA: 2 mld dolarów za 100 mln dawek szczepionki na koronawirusa

Rząd zawarł czwartą umowę na zakup potencjalnej szczepionki na Covid-19

Szczepionka na Covid-19 "może nie być szeroko dostępna do połowy 2021 r."

Szef WHO: Być może nigdy nie będzie cudownego środka na koronawirusa

  Komentarze
  • Ania
   8 sierpnia, 06:24

   A co ma szczepionka do gospodarki? Co ma piernik do wiatraka ? Chociaż z drugiej strony może i ma ...kupić ja trzeba więc w cholerę trzeba wybecylic kasy no i następna gospodarka która jest organizm co dostanie to gowno to dostanie po tzw d... normalnie same plusy na tym przekręcicie zwanym covid 19.

  • Bobo
   8 sierpnia, 08:48

   ozywi kieszen bilowi gatesowi

  • Baba
   8 sierpnia, 12:05

   On już powinien siedzieć, Tramp zawodzi...

  • Olo
   8 sierpnia, 14:50

   won z ta trucizna

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama