Menu

WHO: Ameryka Południowa stała się nowym epicentrum pandemii Covid-19

WHO: Ameryka Południowa stała się nowym epicentrum pandemii Covid-19
Rodzina zmarłej na Covid-19 osoby podczas masowego pogrzebu w brazylijskim Manaus. (Fot. Getty Images)
Ameryka Południowa stała się nowym epicentrum pandemii Covid-19 - oświadczył ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Mike Ryan. Rośnie też liczba przypadków w niektórych krajach Afryki, w których jak dotąd jest stosunkowo niska liczba ofiar śmiertelnych.
Reklama

"Obserwujemy wiele krajów Ameryki Południowej z rosnącą liczbą przypadków i wyraźnie panuje zaniepokojenie w wielu z tych krajów, ale na pewno najbardziej dotknięta jest obecnie Brazylia" - wskazał Ryan.

Jak wynika z najnowszego codziennego raportu WHO, Brazylia odnotowała więcej infekcji niż jakikolwiek inny kraj w Ameryce Południowej. Ryan dodał, że liczba potwierdzonych przypadków w tym kraju zbliża się obecnie do 300 tys., a zgonów z powodu Covid-19 do 19 tys.

Na zdj. mieszkańcy Curitiby w Brazylii podróżujący autobusem, na którym widnieje napis przypominający o konieczności noszenia masek. (Fot. Getty Images)

Ekspert WHO zauważył, że władze brazylijskie zatwierdziły szerokie zastosowanie leku przeciwmalarycznego hydroksychlorochiny w leczeniu Covid-19. Powtórzył, że obecne dowody kliniczne nie wspierają powszechnego stosowania tego leku przeciwko nowej chorobie.

Według badań opublikowanych wczoraj w czasopiśmie "The Lancet" pacjentom hospitalizowanym z powodu Covid-19 i leczonym hydroksychlorochiną grozi większe ryzyko śmierci w porównaniu z tymi, którzy nie przyjmowali tego leku. Badanie, w którym wzięło udział ponad 96 tys. pacjentów na sześciu kontynentach, dowodzi, że u pacjentów przyjmujących chlorochinę lub jej pochodną, hydroksychlorochinę, częściej występowały zaburzenia rytmu serca.

Puma na ulicach Santiago (Chile). Coraz więcej dzikich zwierząt szuka pożywienia w opustoszałych miastach... (Fot. Getty Images)

Zwolennikiem stosowania hydroksychlorochiny jest prezydent USA Donald Trump, który w tym tygodniu zdradził, że przyjmuje ją profilaktycznie. Z kolei orędownikiem cholorochiny jest prezydent Brazylii Jair Bolsonaro.

Ryan poinformował również, że w dziewięciu krajach Afryki odnotowano 50-procentowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem w ubiegłym tygodniu, podczas gdy w innych liczba nowych infekcji spadała lub utrzymywała się na stałym poziomie. Jak zaznaczył, niski wskaźnik umieralności może wynikać z faktu, że połowa mieszkańców kontynentu ma 18 lat lub mniej. 

Czytaj więcej:

Brazylia trzecim najbardziej dotkniętym pandemią Covid-19 państwem świata

Już ponad 5 mln przypadków koronawirusa na świecie

Europa szykuje się do otwarcia granic w czerwcu. Polska jeszcze nie zdecydowała

  Komentarze
  • Ściema!
   23 maja, 13:03

   Pięknie upozowane zdjęcie..

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.05.2020
  GBP 5.046 złEUR 4.511 złUSD 4.143 złCHF 4.260 zł

  Sport


  Sport

  Reklama