Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

WHO: Aspartam może trafić na listę związków potencjalnie kancerogennych

WHO: Aspartam może trafić na listę związków potencjalnie kancerogennych
Umieszczenie aspartamu na liście substancji kancerogennych może doprowadzić do fali pozwów na całym świecie. Produkt ten jest bowiem powszechnie stosowany w branży spożywczej. (Fot. Getty Images)
Jeden z bardziej popularnych sztucznych słodzików na świecie, aspartam, może trafić w przyszłym miesiącu na listę WHO, obejmującą związki potencjalnie kancerogenne.
Reklama
Reklama

Jak informuje prasa, informację na ten temat miały przekazać dwa źródła zaznajomione z procesem oceny substancji. Na swojej stronie internetowej Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie podała na razie szczegółów.

Aspartam to środek słodzący, wykorzystywany w niezliczonych produktach spożywczych, od napojów po gumy do żucia. W lipcu ma być on wciągnięty na listę związków "prawdopodobnie rakotwórczych dla ludzi", przygotowywaną przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer, IARC), będącą agendą WHO.

Aspartam jest popularnym na świecie słodzikiem. (Fot. Getty Images)

Orzeczenie agencji IARC, przygotowane już w czerwcu po spotkaniu ekspertów zewnętrznych tej grupy, ma stanowić sygnał, czy dany związek albo produkt jest potencjalnie niebezpieczny - czy też nie. Oceny dokonuje się w oparciu o wszelkie dostępne dowody naukowe. Nie uwzględnia ona jednak ilości produktu, jaką może bezpiecznie spożyć człowiek. Takie zalecenie dla konsumentów wystosowuje bowiem inna grupa ekspertów WHO, zajmująca się dodatkami do żywności - JECFA (Wspólny Komitet Ekspertów FAO/WHO ds. Dodatków do Żywności). 

Reuters przypomina, iż w przeszłości podobne uregulowania IARC - dotyczące innych substancji - wywołały wśród konsumentów niepokoje dotyczące korzystania z tychże substancji, prowadziły do pozwów sądowych, a także do nacisków na producentów, by zmienić receptury i wprowadzić zamienniki niektórych składników. To z kolei rodziło krytykę, iż oceny IARC mogą wprowadzać zamieszanie.

JECFA - czyli podlegające WHO gremium zajmujące się dodatkami do żywności - również zajęła się aspartamem. Swoje wnioski ma przedstawić 14 lipca - w tym samym dniu, w którym swoją opinię dotyczącą słodzika ogłosi IARC.

Od 1981 roku JECFA prezentuje stanowisko, że konsumpcja aspartamu jest bezpieczna, o ile nie przekracza się dopuszczalnej, dziennej ilości spożycia tego związku. Aby sobie zaszkodzić, dorosła osoba ważąca 60 kg musiałaby wypijać dziennie od 12 do 36 (zależnie od zawartości aspartamu) puszek gazowanych napojów dietetycznych.

Czytaj więcej:

Szef WHO: Koronawirus pozostanie, ale świat wychodzi z nadzwyczajnej fazy pandemii

Brytyjscy pediatrzy wzywają do zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów

    Komentarze
    • Kajzer Soze
      1 lipca 2023, 00:03

      "Kancera" to ja dostaje od tej dziadowskiej Anglo-polszczyzny. Słowo "Rakotwórczy" już nie istnieje?

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama