Menu

W kwarantannie Polacy dali odetchnąć swoim płucom

W kwarantannie Polacy dali odetchnąć swoim płucom
Gdy w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki koronawirusa, czyli w pierwszym tygodniu marca, sprzedaż papierosów spadła. (Fot. Getty Images)
W kwarantannie daliśmy odetchnąć swoim płucom; zmniejszył się popyt ze strony Niemców i Ukraińców, ale i Polacy rzadziej sięgali po papierosy - pisze w dzisiejszym wydaniu 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Reklama

"Styczeń i luty były jeszcze całkiem dobre dla producentów papierosów, ale gdy w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki koronawirusa, czyli w pierwszym tygodniu marca, sprzedaż spadła. W całym miesiącu w sumie o 5 proc., licząc rok do roku. Prawdziwe załamanie przyszło w kwietniu. Wtedy, według przedstawiciela jednego z czołowych producentów, popyt zmniejszył się aż o 30 proc." - podaje gazeta.

"DGP", powołując się na dane firmy badawczej Nielsen, podaje, że od stycznia do marca w polskich sklepach sprzedało się 392 mln opakowań, o 0,5 proc. mniej niż przed rokiem. Z kolei resort finansów podaje, że mimo 10-proc. podwyżki akcyzy od wyrobów tytoniowych z początkiem roku w I kw. do budżetu państwa wpłynęło z tego tytułu tylko o 8,9 proc. więcej niż przed rokiem – 4,64 mld zł.

"Skąd spadek sprzedaży? Pierwszy powód to zamknięcie granic - stanęła sprzedaż na lotniskach i przy przejściach granicznych, które odpowiadają aż za 15 proc. rynku. Naszym zdaniem, blokada przejść granicznych to najważniejszy powód. Myślę zwłaszcza o sklepach zlokalizowanych przy zachodniej granicy" - tłumaczy pracownik ogólnopolskiej hurtowni papierosów King.

"Odkąd zamknięto granice, liczba kupujących spadła przynajmniej o połowę. Mieliśmy klientów, którzy przyjeżdżali do Polski na zakupy raz na tydzień. Po produkty spożywcze, ale i papierosy, za które za zachodnią granicą trzeba zapłacić średnio 7 euro za paczkę. O połowę więcej niż u nas" - zdradza gazecie właściciel sklepu ogólnospożywczego w Kostrzynie.

Drugi powód - pisze dziennik - to odpływ z Polski pracowników ze Wschodu. Rząd wyliczył, że wyjechało od 800 tys. do 1 mln Ukraińców. Z danych "DGP" (pisaliśmy o tym 14 maja) wynika, że ich liczba od początku pandemii skurczyła się o 150 tys. Według gazety, wiele osób mogło też uznać, że kwarantanna i stałe przebywanie w domu w towarzystwie dzieci bądź innych osób niepalących to idealny czas na ograniczenie albo rzucenie nałogu.

Czytaj więcej:

Bloomberg: Jest związek między paleniem papierosów a Covid-19

Przemyt papierosów i alkoholu do Polski "rekordowo niski"

Ponad 300 tys. Brytyjczyków rzuciło palenie ze strachu przed Covid-19

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama