Menu

W UK rozszerzono testy podawania dwóch różnych dawek szczepionki

W UK rozszerzono testy podawania dwóch różnych dawek szczepionki
Brytyjscy naukowcy zaczęli mieszać ze sobą coraz więcej preparatów przeciw Covid-19. (Fot. Getty Images)
Prowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim badanie dotyczące podawania jednej osobie dwóch różnych dawek szczepionek przeciw Covid-19 zostało rozszerzone o produkty firm Moderna i Novavax - poinformowali dzisiaj naukowcy.
Reklama
Reklama

Badanie nazwane Com-Cov rozpoczęto w lutym, aby sprawdzić, czy podanie pierwszej dawki jednego rodzaju szczepionki przeciw Covid-19 i drugiej dawki innego rodzaju wywołuje odpowiedź immunologiczną, która jest równie dobra jak użycie dwóch dawek tej samej szczepionki. Do tej pory uczestnikom badania podawano tylko szczepionki firm Pfizer/BioNTech i AstraZeneca.

"Jeśli wykażemy, że te mieszane dawki generują odpowiedź immunologiczną, która jest równie dobra jak w przypadku standardowego podawania, bez znaczącego wzrostu liczby reakcji poszczepiennych, potencjalnie pozwoli to większej liczbie osób szybciej przyjąć szczepionkę przeciw Covid-19" - wyjaśnił Matthew Snape, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego prowadzący badania. "Zwiększyłoby to również odporność systemu w przypadku niedoboru dostępności którejkolwiek ze szczepionek" - dodał.

To miałoby też zastosowanie w obecnej sytuacji, gdy niektóre kraje z powodu bardzo rzadkich zakrzepów krwi występujących po szczepionce firmy AstraZeneca, ograniczyły jej stosowanie do określonych grup wiekowych i sugerują, że osoby spoza tych grup, które już otrzymały pierwszą dawkę tego preparatu, powinny dostać drugą dawkę innego.

Snipe poinformował, że w rozszerzonym badaniu weźmie udział 1 050 nowych ochotników w wieku powyżej 50 lat, którzy w ciągu ostatnich 8-12 tygodni otrzymali pierwszą dawkę szczepionki firm AstraZeneca lub Pfizer. Części z nich zostanie podana druga dawka szczepionek Moderna lub Novavax, a części dla porównania druga dawka szczepionki, którą już dostali.

Wyniki pierwszej części badania, wykorzystującej wyłącznie szczepionki firm AstraZeneca i Pfizer, spodziewane są już w kwietniu lub maju, natomiast wyniki drugiej fazy powinny pojawić się w lipcu.

Czytaj więcej:

Trzecia fala pandemii "najprawdopodobniej" uderzy latem w UK

WHO o mieszaniu szczepionek: Nie ma podstaw, by to zalecać

Rząd UK: Wszystkim osobom z grup priorytetowych zaoferowano już szczepionkę

Anglia: Osoby powyżej 45. roku życia zapraszane na szczepienie

W Anglii zaczęto podawać szczepionkę przeciw Covid-19 firmy Moderna

Londyn prowadzi wielkie testy przesiewowe. Powodem wirus z RPA

  Komentarze
  • Glupol
   15 kwietnia, 07:47

   Rany co te ludzie wyprawiaja juz abstrachujac od tego ze szczep. sa dopiero na etapie testow na ludziach to jeszcze tym ktorzy nie przeczytaja choc ulotki a medycynie ufaja jak bogu aplikuja preparaty o roznych skladach i o zupelnie innej technologii dzialania... ludzie czytajcie choc ulotki i nie zgadzajcie sa dostepne na rzadowych stronach i uk i pl i jak juz koniecznie chcecie brac jaki kolwiek farmaceutyk to sprawdzajcie czy on Wam bardziej nie zaszkodzi niz pomoze. I lepiej zapiszcie sie na szczep.za rok albo 2 jak juz je przetestuja. Nie robcie na zasadzie inni tak robia to ja tez

  • Avalon
   15 kwietnia, 21:08

   I znowu bambuko. Najpierw, że druga dawka do 2 tygodni. Potem " eksperci", że można po dwunastu. A teraz, że może być różna szczepionka. BAMBUKO !!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.05.2021
  GBP 5.3050 złEUR 4.5628 złUSD 3.7514 złCHF 4.1592 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama