Menu

W UK najbardziej podatni na zakażenie będą mogli wyjść z domu

W UK najbardziej podatni na zakażenie będą mogli wyjść z domu
Ponad 2 miliony ludzi w końcu będą mogły wyjść z domu. (Fot. Getty Images)
Ok. 2,2 mln osób w Anglii, które z racji wyjątkowej podatności na zakażenie koronawirusem przez ostatnie 10 tygodni chroniło się w domach, od jutra będzie mogło spędzać czas na świeżym powietrzu - ogłosił brytyjski rząd.
Reklama

Ci, którzy mieszkają z rodzinami, będą mogli raz dziennie wychodzić na zewnątrz razem z członkami swojego gospodarstwa domowego. Ci, którzy mieszkają sami, mogą spotykać się na zewnątrz z jedną osobą z innego gospodarstwa domowego. Jedni i drudzy nadal muszą zachowywać dwumetrową odległość, nie mogą wracać do pracy, powinni też unikać sklepów i zatłoczonych miejsc.

Na liście osób, którym po wprowadzeniu ograniczeń w celu zatrzymania epidemii nakazano całkowite pozostawanie w domach, są m.in. osoby po przeszczepach narządów, pacjenci chorzy na raka poddawani chemioterapii, kobiety w ciąży z chorobami serca oraz osoby z ciężkimi schorzeniami układu oddechowego, takimi jak mukowiscydoza i ciężka astma.

Początkowo mieli oni pozostawać w domach do końca czerwca, jednak brytyjski rząd uznał, że w ramach rozpoczynającego się od jutra w Anglii drugiego etapu luzowania ograniczeń, możliwe jest pozwolenie im na wychodzenie na zewnątrz już od jutra.

Premier Boris Johnson oznajmił, że dzięki tym, którzy osłaniali się w domach, tysiące istnień ludzkich zostało uratowanych. "Zdaję sobie sprawę, jak trudne było dla was pozostawanie w domu przez ostatnie 10 tygodni i chcę wyrazić uznanie dla waszej wytrwałości. Rozważaliśmy, jak możemy ułatwić życie najbardziej podatnym grupom, więc dziś z radością potwierdzam, że ci ludzie będą mogli spędzać czas na zewnątrz z innymi, przestrzegając wytycznych dotyczących odległości" - oświadczył.

Udzielane osobom z poważnymi komplikacjami medycznymi wsparcie w postaci dostarczania żywności, leków, a także rozmów telefonicznych, będzie kontynuowane.

Te zmiany dotyczą tylko Anglii, ponieważ rządy Szkocji, Walii i Irlandii Północnej same decydują o tempie luzowania restrykcji. W Walii zalecono najbardziej podatnym na zakażenie, by chronili się do 15 czerwca, a w Irlandii Północnej i Szkocji - by chronili się przez co najmniej 12 tygodni od momentu, gdy po raz pierwszy otrzymali takie zalecenie.

Czytaj więcej:

1 czerwca w UK zacznie się drugi etap luzowania restrykcji

Najbardziej zagrożeni w UK mogą stracić 60 proc. dochodu

Naukowcy: W UK za wcześnie na luzowanie restrykcji

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama