Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W Inverness otwarto Konsulat Honorowy RP

W Inverness otwarto Konsulat Honorowy RP
Na uroczystość przybył m.in. polski ambasador Arkady Rzegocki (drugi od lewej). (Fot. Ambasada RP)
Dziś w Inverness Town House miała miejsce uroczysta ceremonia otwarcia pierwszego polskiego Konsulatu Honorowego w regionie. Decyzją ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza Izabella Zofia Therese Fraser została mianowana na stanowisko Konsula Honorowego RP w Inverness.
Reklama

Wśród obecnych na ceremonii byli Ambasador RP w UK Arkady Rzegocki, Konsul Generalny RP w Edynburgu Ireneusz Truszkowski, burmistrz Inverness Helen Carmichael, lokalni radni oraz polska społeczność z Inverness i Highlands.

W swoim przemówieniu ambasador Rzegocki podkreślił znaczenie założenia Konsulatu Honorowego, roli, jaką pani Fraser pełni w polskiej społeczności oraz mocne więzi, jakie łączą Polskę i Szkocję.

"Poprzez otwarcie Konsulatu Honorowego w Inverness mamy nadzieję, że wzmocnimy polsko-szkockie relacje i zacieśnimy więzi kulturalne i ekonomiczne między naszym krajem, a tym regionem. Biorąc pod uwagę fakt, że w Highlands mieszkają tysiące Polaków, większość pracy Konsula Honorowego będzie bez wątpienia polegała na współpracy i wsparciu Polaków, którzy się tu osiedlili" – przekazał Arkady Rzegocki.

"Cieszyliśmy się, kiedy pani Fraser zaoferowała, że zostanie Konsulem Honorowym. Wiemy, że rola ta będzie wyzwaniem, ale mamy nadzieję, że będzie ona również satysfakcjonująca" – dodał ambasador.

Konsul Truszkowski rozwinął wątek roli Konsula Honorowego. "To bardzo ważny krok na szczeblu międzynarodowym dla Inverness, Highlands oraz Polski. Polska społeczność będzie miała przedstawiciela, który będzie pracował na rzecz promocji Polski, jej kultury, języka, historii oraz tradycji. Konsul Honorowy będzie dążył do utrzymania praw i wolności cywilnej polskich obywateli mieszkających w Highlands i będzię pomagał w sytuacjach awaryjnych dotyczących polskich obywateli" – poinformował.

"Mamy nadzieję, że poprzez wymiany kulturalne, naukowe i historyczne oraz poprzez tworzenie więzów z uniwersytetami oraz collegami w Inverness, Highlands i w Polsce powstanie stały przepływ innowacyjnych rozwiązań i osiągnięć, z którym będzie wiązał się wzrost handlu oraz rozwój i większa współpraca między naszymi miastami" – dodał konsul.

"Chciałabym upewnić polskich obywateli mieszkających w Inverness i Highlands, że służę pomocą, kiedy tylko jej potrzebują" – oznajmiła nowa Konsul Honorowa.

Zofia Fraser od wielu lat wspiera Polonię w Inverness. W latach 2006-2017 była przewodniczącą Związku Polaków w Inverness. W 2008 roku otworzyła pierwszą w mieście polską szkołę sobotnią i jest jej dyrektorem do dzisiaj. W 2017 roku została nagrodzona Złotym Krzyżem Zasługi, nagrodą przyznawaną przez prezydenta RP za ofiarną działalność publiczną.

Konsulat Honorowy będzie miał swoją siedzibę w Spectrum Centre. 

 

  Komentarze


  • Leon zawodowiec
   12 kwietnia, 16:18

   I w czym to pomoże? A tysiące funtów co miesiąc trzeba będzie im dawać

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.07.2018
  GBP 4.838 złEUR 4.327 złUSD 3.717 złCHF 3.720 zł

  Sport


  Reklama