Menu

Włochy: Brakuje 50 tys. pracowników. Zbiory są zagrożone

Włochy: Brakuje 50 tys. pracowników. Zbiory są zagrożone
Wochy to nie tylko turystyka, ale także mocno rozwinięty przemysł rolniczy. (Fot. Getty Images)
Zbiory we Włoszech są zagrożone, bo w gospodarstwach rolnych brakuje około 50 tysięcy robotników sezonowych z zagranicy - alarmuje związek rolników Coldiretti. Nieobecność pracowników to wynik związanych z pandemią ograniczeń dotyczących przyjazdów.
Reklama
Reklama

Osoby przybywające do Włoch z krajów UE, na mocy przepisów obowiązujących do końca kwietnia, muszą poddać się obowiązkowej 5-dniowej kwarantannie i testowi na jej zakończenie. W przypadku przyjazdów z państw spoza UE, a to stamtąd pochodzi większość robotników rolnych, kwarantanna trwa 14 dni.

Dodatkowym problemem jest brak nowego rządowego dekretu w sprawie napływu robotników rolnych do pracy w gospodarstwach, a także kłopoty administracyjne z przedłużeniem prawa pobytu.

Raport rolniczej organizacji "Praca i granice w erze Covid" został ogłoszony w dniu, gdy na lotnisku w Pescarze w Abruzji wylądował samolot z pierwszą grupą obywateli Maroka, którzy będą pracować na polach w tym regionie i w kilku innych. Ich lot czarterowy zorganizowali działacze Coldiretti w momencie, gdy władze w Rabacie zawiesiły wszystkie połączenia lotnicze z Włochami. Przyniosło to poważne problemy właścicielom wielu gospodarstw rolnych, zatrudniających co roku Marokańczyków.

Według ogłoszonych danych, z końcem kwietnia wygaśnie prawo pobytu 30 tys. zagranicznych robotników rolnych we Włoszech.

Dlatego związek rolników i producentów żywności zaapelował do rządu o przedłużenie ich prawa pobytu i wydanie dekretu, który umożliwi przyjazd do pracy 18 tysiącom obywateli państw spoza Unii Europejskiej. W przeciwnym razie, ostrzegł, zagrożone będą zbiory owoców i warzyw w momencie kluczowym dla ożywienia gospodarczego.

Czytaj więcej:

Niemcy boją się, że Polacy nie dojadą na zbiory szparagów

Problemy Niemców ze szparagami. Nie ma kto ich zbierać

Niemieckie media: Dla Polaków praca przy zbiorach szparagów nie jest już opłacalna

  Komentarze
  • Qwery
   20 kwietnia, 18:28

   Kilkaset tys imigrantow w obozach maja,
   Niech ich zagonia do roboty

  • Tytus
   21 kwietnia, 01:06

   Mogę pojechać za 50€/h

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.05.2021
  GBP 5.3050 złEUR 4.5628 złUSD 3.7514 złCHF 4.1592 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama