Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W tym tygodniu poznamy laureatów nagród Nobla

W tym tygodniu poznamy laureatów nagród Nobla
Największym wyzwaniem w czasach pandemii będzie przeprowadzenie 10 grudnia uroczystości wręczenia nagród Nobla. (Fot. Getty Images)
Dzisiaj rozpoczyna się tydzień, podczas którego poznamy tegorocznych laureatów nagród Nobla. W tym roku Fundacja Noblowska podwyższyła o 1 mln koron (95 tys. euro) do 10 mln koron (950 tys. euro) wartość nagrody w każdej z sześciu dziedzin.
Reklama
Reklama

Na placu Sergela w centrum Sztokholmu otwarto w weekend tymczasowe kino, w którym przechodnie mogą zapoznać się z filmami dokumentalnymi inspirowanymi życiem i działalnością noblistów z poprzednich lat. Instalacja zapowiada tydzień zwany w Szwecji "Nobel Calling" podczas którego ogłoszone zostaną nazwiska tegorocznych laureatów.

Dzisiaj poznamy laureata lub laureatów w dziedzinie medycyny, jutro z fizyki, w środę z chemii, a w czwartek Akademia Szwedzka ogłosi nazwisko budzącego zazwyczaj największe emocje laureata literackiej Nagrody Nobla.

W piątek tradycyjnie to Norweski Komitet Noblowski, złożony z pięciu osób wybranych przez parlament Norwegii, ogłosi w Oslo laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Do tegorocznego pokojowego Nobla nominowano 317 osób, z czego 210 osób oraz 107 organizacji.

W następny poniedziałek 12 października poznamy w Sztokholmie laureata jedynej nagrody, jakiej nie wymienił w testamencie fundator nagrody - ekonomicznego Nobla, a właściwie nagrody centralnego Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa komitety noblowskie zmuszone były pracować częściowo zdalnie. Werdykty będą ogłaszane przy udziale ograniczonej liczby dziennikarzy oraz publiczności, za to będą transmitowane przez internet.

Większym wyzwaniem dla Fundacji Noblowskiej w czasach pandemii będzie przeprowadzenie 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora nagrody, uroczystości wręczenia nagród Nobla. Wiadomo już, że nie odbędzie się tradycyjna ceremonia w sztokholmskiej filharmonii, a także bankiet w Ratuszu w Sztokholmie. W zmian przygotowywana jest skromna uroczystość z możliwością łączenia online z pozostającymi w swoich krajach laureatami.

"W zależności od sytuacji rozważamy możliwość przekazania nagród Nobla w krajach zamieszkania laureatów. W tej chwili jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć, jak to dokładnie będzie wyglądać" - przekazała Annika Pontikis z Fundacji Noblowskiej.

W Oslo ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla odbędzie się w auli tamtejszego uniwersytetu przy udziale jedynie 100 osób zamiast gali na tysiąc gości w miejskim ratuszu.

W tym roku Fundacja Noblowska podwyższyła o 1 mln koron (95 tys. euro) do 10 mln koron (950 tys. euro) wartość nagrody pieniężnej w każdej z sześciu dziedzin. Wzrost uzasadniono poprawą stanu finansów fundacji oraz chęcią utrzymania prestiżu Nagrody Nobla, której wartość "powinna podążać za rzeczywistym wzrostem płac w społeczeństwie".

Nagroda Nobla - oprócz pieniędzy - to także złoty medal z wizerunkiem Alfreda Nobla oraz kaligrafowany dyplom.

Czytaj więcej:

Szwecja: Nobliści, w tym Olga Tokarczuk, na kolacji u rodziny królewskiej

Wyjątkowa aukcja WOŚP: Weekend w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Gombrowicz mógł otrzymać w 1969 roku Nagrodę Nobla

Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku za Nagrodę Nobla

Noblistka właśnie ukończyła Oxford. Teraz "Netflix, czytanie i spanie"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama