Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W tych brytyjskich miastach i dzielnicach Londynu czynsze za wynajem nieruchomości rosną najsilniej

W tych brytyjskich miastach i dzielnicach Londynu czynsze za wynajem nieruchomości rosną najsilniej
Inwestycje w nieruchomości na wynajem wciąż należą do najbardziej opłacalnych rodzajów inwestycji na rynku. (Fot. Getty Images)
Ceny nieruchomości wciąż rosną w tych lokalizacjach, gdzie występuje niedobór mieszkań na wynajem w połączeniu z tzw. post-pandemicznym 'ożywieniem miejskim' stymulowanym przez pracowników powracających do biur - twierdzą eksperci z agencji nieruchomości.
Reklama
Reklama

Według danych agencji nieruchomości Savills, najemcy najczęściej poszukują mieszkań położonych w dobrze skomunikowanych lokalizacjach. Oznacza to odwrócenie trendu "pogoni za przestrzenią", który był obserwowany podczas pandemii po szeregu lockdownów, kiedy ludzie szukali domów poza miastami z ogrodami.

Poza Londynem czynsze wzrosły najbardziej w miastach regionalnych, o 4,4% w ujęciu kwartalnym i 8,6% w ujęciu rocznym.

Ogółem, czynsze w regionach wzrosły o 2,5 proc. w ciągu trzech miesięcy od kwietnia do czerwca tego roku, w porównaniu z 1-procentowym wzrostem w poprzednim kwartale. Oznacza to, że roczny wzrost czynszów wzrósł do 5,3% z 5% w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

Wszystkie rejony wybrane do analizy przez Savills to te, w których firma posiada swoje oddziały.

Savills przewiduje, że mniejsze mieszkania odnotują największy wzrost czynszów ze względu na zainteresowanie najemców kierujących się konkretnymi wymogami oraz w związku z powrotem studentów do miast uniwersyteckich.

Największe kwartalne wzrosty w lokalizacjach regionalnych odnotowano w Edynburgu, gdzie czynsze wzrosły o 5,9%, Birmingham o 5,6%, Reading o 4,1% i Manchesterze o 4%.

Tymczasem w niektórych z najdroższych lokalizacji w Londynie wzrost czynszów zaczął spowalniać w ujęciu rocznym. Jednak, podobnie jak w pozostałej części kraju, niedobór ofert nadal wpływa na wzrost czynszów, szczególnie w południowo-zachodniej i zachodniej części stolicy oraz dotyczy mniejszych nieruchomości.

Savills podał, że czynsze wzrosły o 1,4% w drugim kwartale - czyli podobnie jak w pierwszych trzech miesiącach roku - o 6,7% w ujęciu rocznym i są o 15,9% wyższe niż na początku pandemii w marcu 2020 roku.

Najemcy najchętniej wybierają do zamieszkania nieruchomości z dogodną dla siebie infrastrukturą komunikacyjną. (Fot. Getty Images)

Wśród najpopularniejszych lokalizacji w południowo-zachodnim Londynie znalazły się Wandsworth, gdzie czynsze wzrosły o 6,6%, Clapham o 5,1% i Battersea o 4,1%.

Wymienione dzielnice w tym kwartale znacznie wyprzedziły inne, powodując roczny wzrost o 6,8%, co oznacza, że czynsze wzrosły tam o ponad jedną piątą - o 21,5% - w porównaniu z okresem sprzed pandemii. W rezultacie wskaźniki rentowności w południowo-zachodnim Londynie wynoszą średnio 3,8% i prawie 4,5% w przypadku mieszkań.

Jednak rentowność w północnym i wschodnim Londynie - na poziomie 4,7% - jest najsilniejsza w porównaniu z rosnącymi kosztami kredytu.

Według Savills, pomimo zbliżających się reform dotyczących wynajmu, opłacalność inwestycji w nieruchomości na wynajem wydaje się być jednym z ważniejszych czynników branych pod uwagę przez właścicieli nieruchomości. Większość agentów zgadza się jednak, że obecnie największy wpływ na rynek ma niedobór nieruchomości.

Badanie przeprowadzone przez Savills wykazało, że pomimo rosnących obaw związanych z podwyżkami stóp procentowych i zwiększoną presją cenową, ceny ofertowe najlepszych londyńskich nieruchomości na rynku mieszkaniowym pozostały "wyjątkowo odporne" w drugim kwartale tego roku.

Ceny nieruchomości na sprzedaż na najlepszych londyńskich rynkach spadły nieznacznie o 0,2% w ujęciu kwartalnym i o 1% w ujęciu rocznym, utrzymując wartości o 3,9% powyżej poziomu sprzed pandemii.

Nieruchomości położone w ścisłym centrum Londynu miały lepsze wyniki niż te znajdujące się poza nim, co wskazuje na rosnącą przepaść między nabywcami dysponującymi gotówką i kapitałem a innymi kategoriami nabywców pod względem ich możliwości transakcyjnych, a także między najwyższym segmentem rynku a segmentami o niższej wartości.

Nabywcy nieruchomości za gotówkę, którzy nie są narażeni na obawy związane z rosnącymi stopami procentowymi, zdominowali rynek w drugim kwartale.

Zgodnie z danymi Savills, w tym roku nabywcy gotówkowi odpowiadali za 71 proc. transakcji w najlepszych lokalizacjach w centrum Londynu i 35 proc. w najlepszych lokalizacjach na obrzeżach Londynu.

Czytaj więcej:

Ceny nieruchomości w UK spadają w najszybszym tempie od początku kryzysu finansowego

Nad rynkiem wynajmu w UK "zbierają się burzowe chmury". Landlordowie rozważają sprzedaż domów

BBC: Popsuty rynek najmu w UK. W ogłoszeniach m.in. zakaz posiadania zwierząt i dzieci

    Komentarze
    • Ary
      14 lipca 2023, 22:53

      Londyn 2023 roku wynajem pokoju w domu dzielonym z innymi ludzmi 1000-1300 funtow miesiecznie. Normalne mieszkanie badz dom minimum 2000-2500 funtow i to za sam tylko czynsz. Nie wiem kogo jeszcze tak naprawde w ogole stac na to by zyc w tym miescie. Jeszcze troche i Londyn chyba bedzie opustoszaly. Co myslicie?
      Sorry, ale nie wszyscy sa bogaci, a jak sie okazuje nawet mlodzi lekarze zarabiaj zbyt malo, zeby sie utrzymac! Dokad to wszystko zmierza?!

    • Beneficiaz
      14 lipca 2023, 23:40

      Polacy w Londynie to niewolnicy dosc ze wynajmuja w tym smierdzacym londynie zagrzybiale pokoje to jeszcze placa za nie krocie, zenada. Lepiej sie spakujcie i do Polski wracajcie.

    • Olo
      15 lipca 2023, 00:24

      Nie wszyscy patole załapali się na benefity Jest mnóstwo ludzi, którzy zapłacą wiecej,żeby nie mieszkać obok Sebixów i Karyn

    • Juhas
      15 lipca 2023, 01:48

      Londyn jest przereklamowany. Za darmo nie chciałbym tam mieszkać. Przeniosłem się z Middlands na północ, nieopodal Burnley. Praca £15/h a za one bedroom w dobrym standardzie z ogródkiem płacę £500/msc.

    • Patologia UK
      15 lipca 2023, 11:01

      Patologiczny kraj, a później polka wracająca z Hussain'em mężem do Polski myśli że świat to jest UK,a Polska to zacofanie, Polacy to wstyd i żenada mieszkali by nawet w psiej budzie i wychwalali ood niebiosa, że mieszkają w pałacu,wstyd mi za niektórych rodaków.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama