Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W ciągu 2 lat USA stały się krajem ludzi od rekordowo oszczędnych do rekordowo zadłużonych

W ciągu 2 lat USA stały się krajem ludzi od rekordowo oszczędnych do rekordowo zadłużonych
Miliony Amerykanów mają rekordowe zaległości finansowe. (Fot. Getty Images)
Ameryka w ciągu zaledwie dwóch lat stała się krajem ludzi od mających rekordowe oszczędności do rekordowo zadłużonych. Jest krajem kart kredytowych - twierdzi radio publiczne NPR.
Reklama
Reklama

Długi wzrosły o prawie 30 proc. od czasów sprzed pandemii i sięgają obecnie ok. 3,8 bln dolarów. Co znamienne, w 2021 roku dług spadł do niemal rekordowo niskiego poziomu.

NPR przytacza opinię Jill Schlesinger, analityczki biznesowej CBS News i autorki książki "The Great Money Reset", która twierdzi, że wówczas Amerykanie mieli mnóstwo oszczędności.

"Czeki stymulacyjne, izolacja i podwyżki płac pozostawiły ludzi w naprawdę mocnej kondycji finansowej. Jednak zaczyna się rok 2022 i inflacja nie spada. Wtedy widzieliśmy, jak wielu ludzi straciło te oszczędności z czasów pandemii, zostając z niczym" – zauważa Schlesinger. Jej zdaniem, rosnące ceny podstawowych artykułów, jak żywność, benzyna i odzież, stały się dla milionów Amerykanów prawdziwym finansowym nieszczęściem.

NPR podaje przykład 41-letniej Stephanie Roth, matki trzech małych córeczek, asystentki medycznej, która jest po rozwodzie. Ze stabilnej wcześniej sytuacji popadła w długi. Poszybowały na karcie kredytowej z kilku, do obecnie ok. 25 tys. dolarów. "Jest to przytłaczające. Jeśli dokonam tylko minimalnych wpłat, będę miała 300 lat, kiedy to zostanie spłacone" – ocenia kobieta.

"Tempo, w jakim rośnie zadłużenie z tytułu kart kredytowych w USA, jest jednym z najszybszych w historii. Wspólnie jesteśmy winni prawie bln dolarów na naszych kartach kredytowych, co jest rekordem wszech czasów. Tylko w styczniu zadłużenie na kartach kredytowych skoczyło o ponad 11 proc." – akcentuje amerykańskie radio publiczne.

Zwraca uwagę, że miliony Amerykanów mają podobne zaległości finansowe, a uzyskanie pomocy rządowej np. bezpłatnego przedszkola, czy zasiłków żywnościowych jest coraz bardziej trudne. "Zarabiam wystarczająco dużo, żeby nie być na tyle biedną, aby kwalifikować się do tych usług" - wyjaśnia Roth, dodając, że trudno sobie nawet wyobrazić jak jest biedna.

Czytaj więcej:

Koszty utrzymania w UK: Rośnie liczba osób, które popadają w spiralę zadłużenia

BIG InfoMonitor: Zaległe zadłużenie polskich konsumentów sięga 77,4 mld zł

Polacy systematycznie oszczędzają, choć sytuacja nie jest łatwa

Największy upadek banku w USA od 2008 r.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama